اجتماعی

سازمان ملل: حقوق بشر و زنان برای به رسمیت شناختن طالبان ضروری ست

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، اعلام کرد احترام به حقوق بشر و حقوق زنان و دختران در به رسمیت شناختن طالبان و جلب حمایت بین المللی مهم ارزیابی می شود.

وی که روز گذشته اولویت هایش برای سال ۲۰۲۲ میلادی را در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک ارائه می کرد، گفت:«امارت اسلامی برای کسب حمایت های بین المللی برای مردم افغانستان و به رسمیت شناخته شدن می بایست دیدگاه مثبتی به حقوق بشر به طور کلی داشته باشد.»

دبیر کل سازمان ملل از سویی هم در گفت وگویی با اسوشیتدپرس خواستار تسریع کمک های انسانی به افغانستان شد و افزود مردم افغانستان در خطر مرگ ناشی از گرسنگی و بیماری قرار دارند.

وی گفت:«بیایید چیزها را تفکیک کنیم. یک چیز طالبان است و چیز دیگر مردم افغانستان و نمی توان مردم افغانستان را به خاطر چیزهای غلطی که توسط طالبان انجام شده به صورت جمعی مجازات نمود.»

گوترش تاکید کرد در شرایط کنونی که مردم افغانستان در یک موقعیت اسف بار قرار گرفته اند و خطر مرگ ناشی از گرسنگی، بیماری ها و سرمای شدید زمستان آنها را تهدید می کنند، کمک های انسانی می بایست افزایش یابد.

وی گفت:«می توانید سرمای زمستان همراه با کوید-۱۹ را در افغانستان تصور کنید!»

دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد موقعیت اسف باری ست، بیش از نیمی از جمعیت افغانستان به کمک های انسانی نیاز دارند و این کمک ها باید فراهم شود.

اظهارات گوترش در حالی مطرح می شود که امارت اسلامی همچنان بر مواضع خود در قبال زنان و دختران تاکید دارد و  می گوید تمام شهروندان به شمول زنان و دختران تحت قوانین و اصول اسلامی آنها از حقوق خود برخوردار می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا