امنیت و جرایم

سازمان ملل: تولید مواد مخدر بزرگترین فعالیت اقتصادی غیرقانونی در افغانستان است

اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرده است که تولید مواد مخدر همچنان بزرگترین فعالیت اقتصادی غیرقانونی در افغانستان محسوب می شود.

این اداره روز گذشته (سه شنبه ۲ حمل) تازه ترین گزارش خود را در این خصوص منتشر کرد و نوشت که براساس سروی انجام شده، تولید مواد مخدر در سال ۲۰۲۱ میلادی در مقایسه با سال قبل از آن، ۸ درصد افزایش یافته است.

بر این اساس، گرچه ساحات زیر کشت خشخاش در سال گذشته میلادی نسبت به سال قبل از آن حدود ۴۹ هزار هکتار کاهش یافته است، اما میانگین تولید مواد مخدر در سال ۲۰۲۱ در حدود ۶۸ هزار تن بود، در حالیکه این رقم برای سال ۲۰۲۰ میلادی در حدود ۶۳ هزار تن بوده است.

این اداره افزوده است که ارزش تولید مواد مخدر در سال گذشته میلادی در افغانستان چیزی در حدود ۱٫۸ الی ۲٫۷ میلیارد دالر بوده است.

گزارش علاوه کرده است که از هر هکتار زمین به صورت متوسط ۳۸.۵ کیلوگرم تریاک در سال ۲۰۲۱ به دست آمده است. در حالی که این رقم در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۸ کیلوگرم در هر هکتار بوده است.

این دفتر در ادامه تاکید کرده است که کشت خشخاش طی دو دهه گذشته به طور پیوسته در افغانستان در حال افزایش بوده است.

براساس گزارش، مناطق جنوب غربی کشور در حدود ۷۹ درصد بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده اند. مناطق غربی حدود ۱۰ فیصد، شمال کشور ۶ فیصد و مناطق شرقی و شمال شرقی حدود ۲ درصد بوده است.

مناطق جنوبی و مرکزی نیز به طور مجموع در تولید ۰٫۸ مواد مخدر فیصد نقش داشته اند.

ولایت هلمند همچنان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر است و پس از این ولایت، ولایات قندهار، فراه، ارزگان، بادغیس، فاریاب، بدخشان، نیمروز و بلخ در رده های بعدی قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا