• انتشار: 16 می 2017
  • ساعت: 08:07
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20867
پرینت

سازمان ملل: تلفات کودکان افغان ۲۱ درصد افزایش داشته است

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با نشر گزارشی گفته است که طی ۴ ماه اخیر تلفات کودکان افغان ۲۱ درصد افزایش یافته است.

یوناما روز دوشنبه با نشر این گزارش گفته است که ۲۸۳ کودک کشته، ۷۰۴ کودک زخمی شده اند که نسبت به سال گذشته همین وقت، ۲۱ درصد افزایش داشته است.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان همچنین اعلام کرده است که علت افزایش تلفات، استفاده از سلاح غیر مستقیم و انفجاری در محدوده های مسکونی است.

در این گزارش مهمترین عوامل کشته‌شدن غیرنظامیان چنین برشمرده شده است: درگیری‌های زمینی (۱۱۸ نفر)، انفجار مواد منفجره باقی‌مانده پس از جنگ (۵۰ کودک) و حملات هوایی (۴۴ نفر).

یوناما از افزایش آمار تلفات کودکان ناشی از جنگ در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از طرفین درگیر خواسته است تا به منظور کاهش تلفات اقدامات فوری انجام دهند.

تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفت: “من روز گذشته از شنیدن خبر کشته شدن پنج کودک یک خانواده در اثر انفجار خمپاره منفجر نشده، وحشت کردم. اطفال در بیرون از خانه در حال بازی بودند و خمپاره منفجر نشده‌ای را پیدا کردند که احتمالا در اوایل روز درجریان جنگ در شهر مهترلام ولایت لغمان شلیک شده بود.”

وی افزود: “اعضای یک خانواده در چند ثانیه کشته شدند؛ این وحشت تنها نمونه‌ای ازحوادث مستند در آغاز این فصل جنگ است.”

پیش از این یوناما در گزارش سه‌ماهه تلفات غیرنظامیان در افغانستان، از کاهش چهاردرصدی تلفات غیرنظامیان خبر داده بود.

یوناما به طور کلی، تلفات غیرنظامیان در افغانستان را “روزافزون” دانسته و در گزارش خود خواستار اقدامات فوری برای حفاظت از غیرنظامیان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.