• انتشار: ۳۰ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۶:۳۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17699
پرینت

سازمان ملل به ۵۵۰ میلیون دالر برای کمک به مردم افغانستان نیاز دارد

سازمان ملل متحد گفته است که گروه های کمک رسان بین المللی بیش از نیم میلیارد دالر نیاز دارند تا به میلیون ها شهروند افغان که بخاطر افزایش درگیری ها و اقتصاد ضعیف نیازمند کمک های بشردوستانه هستند، کمک رسانی کنند.

سازمان ملل متحد در گزارشی گفته است که نزدیک به ۹٫۳ میلیون شهروند افغانستان (تقریبا یک سوم کل جمعیت افغانستان) در سال ۲۰۱۷ نیازمند کمک های بشردوستانه می باشند، که این افزایشی ۱۳ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می دهد.

مارک باودن هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان گفت: “مقامات انتظار دارند که امسال نیز صدها هزار مهاجر دیگر افغانستانی از کشورهای ایران و پاکستان بازگردند؛ به علاوه هم اکنون به طور معمول، ۱۵۰۰ تن بخاطر درگیری های داخلی در افغانستان بیجا می شوند.”

آقای باودن گفت که بسیاری از مهاجرینی که در حال بازگشت هستند، فقیر می باشند و بیشتر چیزهایشان را از دست داده اند.

او همچنین گفت که شمار افراد بیجا شده داخلی نیز هر روز در حال افزایش است و چالش بیشتری را برای دولت افغانستان بوجود آورده است؛ دولتی که هم اکنون به شدت در حال نبرد با گروه طالبان و دیگر گروه های شورشی می باشد.

وی افزود که «طرح کمک بشردوستانه سال ۲۰۱۷» که از روز شنبه توسط سازمان ملل متحد آغاز می گردد، نیازمند ۵۵۰ میلیون دالر است تا بتواند به ۵٫۷ میلیون نفر قشر بشدت آسیب پذیر کمک نماید.

لازم به ذکر است که همواره به بخشی از این درخواست های مالی برای کمک های بشردوستانه پاسخ داده می شود، بطوریکه سال گذشته ۳۳۹ میلیون درخواست شده بود و تنها ۱۹۷ میلیون در این زمینه اختصاص یافت؛ و همچنین طی همین سال گذشته، درخواست بودجه اضطراری ۱۵۲ میلیون دالری بخاطر رسیدگی به بحران مهاجران افغانستانی که در حال بازگشت از پاکستان و ایران بودند، تنها توانست ۹۱ میلیون دالر را جمع آوری کند.

باودن گفت “واقعیت اصلی این است که ما نمی توانیم به نیازهای افراد بیجاشده به طور درست و مناسب پاسخ دهیم.”

او افزود بخاطر ناامنی های طولانی، سرمایه گذاران شخصی از کشور رفته اند و افغانستان به شدت وابسته به کمک های خارجی می باشد.

آقای باودن همچنین گفت که پیش از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴، مقامات پیش بینی می کردند که تولید ناخالص داخلی افغانستان سالی ۱۴ درصد رشد می کند و از این رو وابستگی به کمک های خارجی کمتر می گردد؛ اما در عوض، درگیری ها شرایط را بدتر کرده و هم اکنون تولید ناخالص داخلی کشور در حدود یک درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.