• انتشار: 29 دسامبر 2019
  • ساعت: 16:52
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40305
پرینت

سازمان ملل برخورد حکومت میانمار با مسلمانان این کشور را محکوم کرد

از سال ١٩٨٢ به اینسو این اقلیت مسلمان، از حق داشتن تابعیت میانمار و حق آزادی گشت و گذار و سایر حقوق اساسی، محروم شده اند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب یک قطعنامه، نقض حقوق بشر مسلمانان روهنگیایی و سایر اقلیت ها در میانمار را محکوم کرد.

در این قطعنامه، ملل متحد از حکومت میانمار خواسته است در برابر اقدامات نفرت انگیز و غیرقانونی در برابر مسلمانان روهنگیایی و سایر اقلیت ها در ایالت های راخین، کچین و شان، هرچه زودتر دست به کار شود.

نمایندۀ میانمر در ملل متحد این قطعنامه را محکوم کرد و آن را “جانبدارانه” و “نمونۀ از برخورد دوگانه” این سازمان عنوان نمود.

باوجود آنکه مسلمانان از چندین نسل به اینسو در میانمار زندگی می کنند، اما این کشور با نفوس اکثریت بودایی از دیر زمان آنان را ‘بنگالی’ یا باشندگان اصلی بنگلادش تلقی می کند.

از سال ١٩٨٢ به اینسو این اقلیت مسلمان، از حق داشتن تابعیت میانمار و حق آزادی گشت و گذار و سایر حقوق اساسی، محروم شده اند.

در سال ٢٠١٧، اردوی میانمر در واکنش به یک حمله از سوی یک گروۀ شورشی روهنگیایی، یک عملیات وسیع نظامی را بنام “کمپاین پاکسازی” در ایالت راخین راه اندازی کرد.

در نتیجه آن عملیات هزاران مسلمان روهنگیایی به بنگله دیش فرار کرد و اردوی میانمر به تجاوزات جنسی، کشتار و آتش زدن منازل مسلمانان متهم شد.

مجمع عمومی ملل متحد، ضمن محکوم کردن بخورد حکومت میانمر در برابر مسلمانان روهنگیایی، برای نخستین بار روز گذشته ٢٧ دسمبر (ششم جدی) در بودجۀ مصرفی سال آینده خود، مبلغ مشخص را برای تحقیقات در مورد جنایات جنگی به ویژه در میانمر و سوریه شامل ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.