سیاست

سازمان ملل: افغانستان سال سختی را پیش رو دارد

سازمان ملل متحد در سال روان میلادی ۴۵۰ هزار آواره بیشتر جنگ در افغانستان را تخمین می‌زند. این در حالیست که در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۳۰ هزار آواره و بیجاشده داخلی در این کشور ثبت گردیده بود. این مطلب را خبرگزاری آلمانی “دی. پی. ای” گزارش داده است.

برنامۀ عمل سالانۀ آژانس هماهنگی ملل متحد برای کمک های بشردوستانه، یکی از جامع‌ترین اسناد در رابطه با وضعیت زندگی افغان‌ها است. به اساس ارقام تازۀ ارایه شده، در سال روان میلادی ۹،۳ میلیون انسان در افغانستان به کمک های عاجل بشردوستانه نیاز خواهند داشت. این رقم، افزایش ۱۳ درصدی را در مقایسه با سال گذشته نشان می‌دهد. به این ترتیب حدود یک سوم جمعیت تقریباً ۳۰ میلیونی افغانستان با فقر روبرو خواهد بود.

در گزارش سازمان ملل متحد گفته شده است که افغانستان به عنوان یکی از خطرناک‌ترین کشور‌های درگیر خشونت در جهان باقی می‌ماند. به قول این سازمان منازعات در افغانستان افزایش خواهد یافت، که در این میان تقریباً در سراسر این کشور گسترش یافته است.

سازمان ملل در گزارش خود همچنان یادآور شده است که فقر در افغانستان در سال ۲۰۱۶ بیشتر شده بود و در سال روان میلادی هنوز هم شدت خواهد یافت.

به اساس این گزارش، ۴۰ درصد افغان‌ها به صورت منظم غذای کافی ندارند (تخمین قبلی ۳۳ درصد)، و بیشتر از یک میلیون کودک افغان به خاطر سوءتغذی به معالجۀ طبی نیاز دارند. افزون بر آن نشانه های از افزایش مرگ و میر مادران نیز وجود دارد. این در حالیست که کاهش این ارقام در سال های اخیر، که آنهم در سطح بسیار پایین بود، یک موفقیت خوانده شده بود.

#ِDW

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا