سیاستِتیتر یک

سازمان ملل از گفتگوهای صلح افغانستان حمایت می کند

 

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری، بعداز ظهر دیروز با آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد که در یک سفر رسمی به کابل آمده بود، ملاقات کرد.

دراین ملاقات که در ارگ انجام شد، ابتدا سرمنشی سازمان ملل متحد به‌خاطر رویدادهای اخیر در کابل با دولت و مردم افغانستان ابراز تسلیت و همدردی نمود. وی ضمن محکوم‌نمودن حملات تروریستی در افغانستان، تروریزم را دشمن مشترک بشریت خواند.

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری، با اشاره به‌خطر تروریزم و سازمان‌های جنایی تروریستی فرامنطقه ای که کشورهای منطقه و جهان را تهدید می‌کنند گفت که حوادث اخیر در افغانستان به‌خصوص در کابل، صبر مردم افغانستان را به اتمام رسانده و از این بابت مردم ما رنج می‌برند.

آقای غنی بر ارزیابی و آوردن اصلاحات در مآموریت هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان تأکید کرده گفت، انتظار می‌رود که طی شش ماه در این زمینه شاهد نتایج مثبت باشیم.

رئیس‌جمهورغنی در خصوص تامین صلح گفت که در دیدار اخیر با صدراعظم پاکستان، موافقت گردید تا از نشست گروه هماهنگی چهارجانبه (افغانستان، پاکستان، چین و امریکا) به‌منظور گسترش صلح در افغانستان، استفاده شود.

رئیس‌جمهورغنی علاوه کرد که افغانستان اکنون با کشورهای آسیای میانه از جمله، ترکمنستان، ازبکستان، تاجکستان، قرغزستان و همچنان با ایران و چین روابط دو و چندجانبۀ اقتصادی، تجارتی و تزانزیتی خوبی را برقرار کرده‌است.

وی افزود که افغانستان با داشتن موقعیت استراتیژیک در قلب آسیا، تلاش می‌ورزد تا از طریق انتقال انرژی، آسیای مرکزی و آسیای جنوبی را باهم وصل نماید و از طریق خطوط آهن، چین به ایران وصل خواهد شد و افغانستان مسیر ترانزیتی را تا اروپا خواهد پیمود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا