سیاست

سازمان ملل از طالبان خواست تا به استفاده از زور علیه اعتراضات خاتمه دهد

کمیشنری حقوق بشر سازمان ملل متحد روز گذشته (جمعه ۱۹ سنبله) از طالبان خواست تا از بکار گیری خشونت و زور برای مقابله با اعتراضات و تظاهرات مردمی و علیه خبرنگاران خاتمه دهد.

خانم «راوینا شامدسانی» سخنگوی کمیشنری حقوق بشر سازمان ملل متحد روز گذشته طی یک کنفرانس خبری گفت که تظاهرات مسالمت آمیز مردم افغانستان طی چهار هفته گذشته همواره با خشونت و سرکوب فزاینده از سوی نیروهای طالبان مواجه شده است.

خانم شامدسانی گفت: “طالبان باید از بکار گیری خشونت و زور برای مقابله با تظاهرات و اعتراضات مسالمت آمیز اجتناب کند و نسبت به برگزار شدن تجمعات مسالمت آمیز به عنوان وسیله ای برای ابراز نگرانی ها و استفاده از حق افراد برای اشتراک در امور اجتماعی اطمینان دهد.

دولت موقت طالبان روز چهارشنبه هفته گذشته (۱۷ سنبله) اعلام کرد که برگزاری هر گونه تظاهرات نیازمند کسب جواز از وزارت عدلیه و هماهنگی با ارگان های امنیتی می باشد.

آقای ذبیح الله مجاهد سخنگو و معاون سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ دولت طالبان گفت که از آنجایی که افراد طالبان تجربه کافی برای برخورد با تظاهرات را ندارند، بنابراین تا زمان تشریح قانون هیچ کس حق برگزاری تظاهرات را ندارد.

طالبان روز پنجشنبه (۱۸ سنبله) و همزمان با سالروز شهادت قهرمان ملی با بیان اینکه رویدادهای قبلی افغانستان را به رسمیت نمی شناسد، بسیار سختگیرانه با هر گونه تجمعی در شهر کابل برخورد کردند.

درهمین حال خانم شامدسانی می گوید که افغانستان هم اکنون در کنترل طالبان است و کمیشنری حقوق بشر سازمان ملل متحد از آنها می خواهد تا به قوانین بین المللی حقوق بشری پایبند باشند.   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا