اجتماعیِتیتر یک

سازمان ملل: از تسلط طالبان تاکنون نزدیک ۴۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند

سازمان ملل در گزارشی به حجم شورشگری که امارت اسلامی از زمان تسلط دوباره اش بر افغانستان با آن مواجه شده اشاره کرد و اعلام نمود نزدیک چهار صد غیرنظامی افغان از زمان رسیدن دوباره طالبان به قدرت در افغانستان کشته شده است.

براساس این گزارش هشتاد درصد تلفات ملکی انجام شده از سوی گروه های وابسته به داعش بوده است.

میشل باچله، کمیشنر عالی سازمان ملل برای حقوق بشر، ضمن ارائه این گزارش در جنوا گفت وضعیت حقوق بشر برای بسیاری از افغان ها عمیقا نگران کننده است.

وی تاکید کرد طالبان حقوق زنان و آزادی بیان را محدود کرده است. وی خواستار اجازه دادن به زنان برای مشارکت در زندگی عمومی شد.

باید گفت از زمان تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، این اولین گزارش حقوق بشری عمده از سوی سازمان ملل است که سبب نگرانی غرب نسبت به وضعیت وخیم حقوق زنان، ژونالیستان و دیگر گروه ها در افغانستان شده است.

این گزارش که در بازه زمانی آگوست ۲۰۲۱ میلادی تا پایان ماه فبروری سال جاری میلادی تهیه شده می افزاید سه صد و نود و هفت غیرنظامی عمدتا در حملات مختلفی که از سوی داعش شاخه خراسان انجام شده در افغانستان کشته شده اند. از سویی هم پنجاه فرد وابسته به گروه های شبه نظامی افراطی در بازه زمانی مشابه کشته شده اند. طبق گزارش در این بازه زمانی عده ای هم در این مدت شکنجه یا سر بریده شده اند و کنار سرک رها گشته اند.  

باید گفت داعش شاخه خراسان برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان ظهور نمود. این گروه اکنون در سایه امارت اسلامی گسترش یافته و مسئول حملات انتحاری در ماه های اخیر در افغانستان می باشد. مسئولیت حمله انتحاری در میدان هوایی کابل حین پروازهای تخلیه را نیز داعش برعهده گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا