اجتماعی

سازمان بین المللی کار: بیش از نیم میلیون شهروند افغانستان شغل هایشان را دست دادند

«سازمان بین المللی کار» می گوید که پس از روی کار آمدن مجدد طالبان در افغانستان، بیش از ۵۰۰ هزار نفر شغل هایشان را تاکنون از دست داده اند و این رقم به زودی به ۷۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار نفر می رسد.

سازمان بین المللی کار که یکی از موسسات تخصصی سازمان ملل متحد می باشد روز گذشته (چهارشنبه ۲۹ جدی) در بیانیه ای هشدار داد که پس از روی کار آمدن مجدد طالبان در افغانستان، اقتصاد کشور فلج شده است و بیش از نیم میلیون نفر نیز شغل هایشان را از دست داده اند.

این سازمان می گوید که تا اواسط سال جاری میلادی (ثور ۱۴۰۱) بخاطر بحران اقتصادی و وضع محدودیت علیه زنان در افغانستان، احتمالا بین ۷۰۰ هزار الی ۹۰۰ هزار نفر شغل هایشان را از دست خواهند داد.

بیانیه علاوه می کند که سطح اشتغال زنان در افغانستان پیش از این نیز براساس استانداردهای جهانی بسیار پایین بود، اما پس از تحولات اخیر این رقم ۱۶ فیصد دیگر کاهش یافت و پیش بینی می شود تا نیمه سال ۲۰۲۲ تا ۲۱ فیصد الی ۲۸ فیصد دیگر کاهش یابد.

رامین بهزاد هماهنگ کننده ارشد سازمان بین المللی کار در افغانستان می گوید: «اوضاع در افغانستان وخیم است و به حمایت های فوری برای احیا و با ثبات سازی نیاز دارد. گرچه در حال حاضر اولویت با تامین نیازهای اساسی بشردوستانه در کشور است، اما احیا اقتصاد همه شمول و با دوام، نیاز به جامعه ای دارد که دسترسی مناسب به کار، رفاه و خدمات اساسی داشته باشد.»

براساس بیانیه این سازمان، صدها هزار شغل پس از تحولات اخیر در بخش های مختلف نابود شده است. این شغل ها عمدتا در بخش های زراعی و خدمات عمومی بوده که کارکنان آنها یا اخراج شده اند و یا معاش هایشان پرداخت نشده است.

تنها در بخش ساختمانی و به علت متوقف شدن اکثر پروژه های ساختمانی، در حدود ۵۳۸ هزار کارگر که حدود ۹۹ فیصد آنان را مردان تشکیل می دهند متضرر شده اند.

سازمان بین المللی کار اضافه می کند که تسلط طالبان بر افغانستان سبب شد تا صدها هزار نیروی امنیتی دولت پیشین نیز شغل هایشان را از دست بدهند، در حالیکه معلمان و کارکنان بخش خدمات صحی نیز عمیقا بخاطر نبود نقدینگی در کشور شدیدا متاثر شده اند.  

این سازمان همچنین در بیانیه اش گفته است که کودکان بهای اصلی این بیکاری و عدم ثبات اقتصادی را پرداخت می کنند.

به گفته این سازمان، تنها ۴۰ فیصد کودکان پنج الی ۱۷ سال افغانستان توانایی رفتن به مکتب را دارند و بیش از یک میلیون کودک افغان به شمول ۷۷۰ هزار پسر و حدود ۳۰۰ هزار دختر جزو کودکان کار محسوب می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا