• انتشار: ۱۳ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۹:۲۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67248
پرینت

سازمان بین المللی مهاجرت: شهروندان عادی افغانستان فقیر و آشفته شده اند

سازمان بین المللی مهاجرت امروز پنجشنبه هشداری جدی برای وضعیت افغانستان صادر کرد و گفت ادامه درگیری ها، فقر طاقت فرسا و خشکسالی افغانستان را به سوی فروپاشی کامل برده است.

طالبان

«آنتونیو ویتورینو» رئیس سازمان بین المللی مهاجرت امروز پنجشنبه (۱۳ عقرب) گفت ادامه درگیری ها، فقر و خشکسالی و دیگر شرایط اضطراری مرتبط با آب و هوا، افغانستان را به سوی فروپاشی هدایت کرده است.  

وی گفت: «ما در حال مسابقه با زمان هستیم. همان طور که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز تاکید کرده باید به شهروندان افغانستان کمک کنیم که برای زمستان پیش رو آمادگی بگیرند.»

وی که به تازگی به افغانستان مسافرت کرده است می گوید حتی شهروندان عادی افغانستان نیز فقیر و آشفته شده اند.

آنتونیو ویتورینو علاوه کرد: «بیش از نیمی از جمعیت افغانستان در تقلای یافتن غذا هستند؛ سوء تغذیه به ویژه برای کودکان به سطح نگران کننده ای رسیده است؛ و در نهایت بیش از ۸۰ درصد مردمانی که از آنها سروی انجام دادیم، شغل و درآمد خود را از دست داده اند. میلیون ها نفر در مکان هایی زندگی می کنند که دسترسی بسیار محدودی به خدمات اولیه به شمول خدمات بهداشتی و فاضلاب دارند.»

او افزود: «ما خانه به خانه می رویم تا ببینیم مردم به چه چیزهایی نیاز دارند؛ به آنها سرپناه، پتو، البسه گرم و پول برای خرید سوخت برای لوازم گرمایشی می دهیم. ما درصدد هستیم برنامه های زمستانی خود را در سطح ولایات گسترش دهیم و بتوانیم به ۲۰۰ هزار نفر کمک رسانی کنیم.»

رئیس سازمان بین المللی مهاجرت در همین حال اما گفت که با آمدن فصل سرما ممکن است مردمان بیشتری مجبور به ترک خانه های فعلی شان گردند و به دنبال سرپناه و حمایت باشند.

براساس آخرین گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، دست کم پنج و نیم میلیون افغان در داخل کشور بیجا شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.