اجتماعیبرگزیده ها

سازمان بین المللی مهاجرت: روزانه بیش از ۳ هزار افغان از ایران به افغانستان باز می گردند

سازمان بین المللی مهاجرت( آی اُ ام) نسبت به شرایط چالش برانگیز عودت کنندگان فاقد مدرک افغان ابراز نگرانی کرده می گوید روزانه بیش از سه هزار افغان فاقد مدرک از ایران به افغانستان باز می گردند که بیشترشان به اجبار از ایران اخراج شده اند.

در گزارش سازمان بین المللی مهاجرت آمده است در سال ۲۰۲۱ یک میلیون افغان در حالی به افغانستان بازگشته اند یا دیپورت شده اند که هزاران افغان دیگر در جست و جو زندگی بهتر در حال ترک افغانستان می باشند.

گزارش می افزاید سازمان بین المللی مهاجرت برنامه ای برای حمایت از عودت کنندگان فاقد مدرک در افغانستان انجام داده است که طی آن تیم های محافظت سازمان نیازمندی های اضطراری عودت کنندگان را رفع کرده از آنها برای دسترسی به خدمات حفاظتی حیاتی حمایت می کند.  

براساس گزارش فوق افغانستان بحران انسانی پیچیده ای را تجربه می کند و بیکاری، ناامنی غذایی و ناامنی در این کشور در حال افزایش است.

 اِمل نوزده ساله که با سختی های زیادی دست و پنجه نرم می کند به تازگی تصمیم گرفته برای جست و جوی فرصت های شغلی به ایران برود.

امل به طلوع نیوز گفت:«رفتن به ایران به ویژه در این هوای سرد خیلی سخت است اما مجبورم چون بیکارم و توان پرداخت هزینه های خانه را ندارم.»

محمدخان طالبی، کارشناس مهاجرت در ایران،  اما می گوید پس از تحولات اخیر در افغانستان افغان های زیادی روانه ایران شده اند اما در این اواخر به دلیل هوای سرد افغان های کمتری به ایران می آیند.

از سویی هم بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، می گوید امارت اسلامی فرصت های اشتغال زایی برای جوانان را بررسی می کند تا از مهاجرت جوانان به ایران جلوگیری کند.

وی افزود امارت اسلامی برای جلوگیری از سفرهای غیرقانونی هم وطنان و جوانان به کشورهای همسایه و تشویق آنها به ماندن در کشور و استفاده از توانایی هایشان برای خدمت به کشور خود تلاش های جدی را انجام داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا