اجتماعی

سازمان بین المللی مهاجرت: برای رسیدگی به بیجاشدگان افغانستان ۵۸۹ میلیون دالر نیاز داریم

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) می گوید به ۵۸۹ میلیون دالر نیاز دارد تا به بحران انسانی و نیازهای اضطراری بیجاشدگان داخلی و خارجی شهروندان افغانستان در داخل کشور و شش کشور همسایه رسیدگی کند.

سازمان بین المللی مهاجرت با نشر بیانیه ای گفته است که بحران جاری در افغانستان به تشدید نیازهای انسانی و ریسک آوارگی بیشتر شهروندان افغانستان در داخل و خارج از کشور منجر شده است.  

«اوگوچی دانیلز» معاون عملیاتی این سازمان می گوید: «شش ماه پس از تحولات سیاسی و جابجایی قدرت، بیش از نیمی از جمعیت افغانستان هم اکنون نیاز به حمایت های انسانی دارند. این موضوع نشان دهنده آن است که افغانستان با خطر جدی فروپاشی سیستماتیک و فاجعه انسانی روبرو است، بخصوص آن که تقریبا تمامی شهروندان افغانستان طی این مدت فقیر شده اند.»

بیانیه این سازمان اضافه کرده است زمانی که طرح «اقدام جامع» سازمان بین المللی مهاجرت برای افغانستان و کشورهای همسایه در سپتامبر ۲۰۲۱ راه اندازی شد، پیش بینی می گردید که شوک سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در افغانستان سبب ایجاد واکنش در کل سطح کشور و منطقه گردد.

هفتصد هزار نفر از شهروندان افغانستان به دنبال سقوط دولت بیجا شدند؛ در حالیکه پیش از سقوط کامل نیز حدود ۵٫۵ میلیون نفر آواره شده بوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا