- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

سازمان اطلاعات امریکا در قره باغ سه شکست بزرگ خورد

یک نشریه آمریکایی در مقاله ای از سه شکست اصلی سازمان اطلاعاتی آمریکا در منطقه درگیری قره‌باغ نام برد.

 به گزارش اسپوتنیک، مجله آمریکایی National Interest در مقاله‌ای سه شکست سازمان اطلاعاتی آمریکا در درگیری های مسلحانه در قره باغ را نام برد.

بر اساس گزارش این نشریه، اولین اشتباهی را که آمریکا مرتکب شد، عدم آگاهی آشکار ایالات متحده از جنگ قریب الوقوع در منطقه بود.

 از آنجا که باکو متعهد شده است اختلافات ارضی را از طریق دیپلماسی حل و فصل کند، استفان بیگان معاون وزیر امور خارجه در ماه مارچ اجازه ادامه کمک های نظامی آمریکا به آذربایجان را داد.

نویسنده  در ادامه این مقاله می‌نویسد: «آیا بیگان و وزارت امور خارجه دروغ گفتند؟ یا فریب آذربایجان را خوردند؟ چرا سفارت آمریکا در باکو غافلگیر شد؟»  

در مقاله همچنین خاطر نشان شده است که باکو برنامه های نظامی خود را با ترکیه هماهنگ کرده است.

اشتباه دوم، کوتاه اندیشی سرویس های ویژه آمریکایی مورد اقدامات روسیه در منطقه بود. به ویژه ، اطلاعات آمریکا قادر به پیش بینی استقرار صلحبانان روسی در منطقه درگیری قره باغ نشد که در نتیجه مذاکرات مستقیم بین مسکو ، ایروان و باکو رخ داد.

این مذاکرات از طریق سازوکارهای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، که ایالات متحده همراه با روسیه و فرانسه یکی از روسای آن است، صورت نگرفت.

سومین شکست اطلاعات آمریکا ، همانطور که ​​روزنامه یادآور می شود، عدم آگاهی آمریکا از جزئیات مذاکرات در مورد وضعیت در قره باغ کوهستانی، میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب اردوغان همتای ترکی وی بود.

 در نتیجه این نشریه خاطرنشان می کند که به دلیل چنین محاسبات غلطی، منافع ایالات متحده در منطقه به طور قابل توجهی آسیب دیده است. بنابراین “انقلاب دموکراتیک” در ارمنستان اکنون در معرض تهدید قرار دارد، مشکل پناهندگان در منطقه بیشتر شده و نفوذ روسیه در آذربایجان در حال افزایش است. علاوه بر این، نقش ترکیه نیز افزایش یافته است.

در تاریخ دهم نوامبر سران روسیه ، ارمنستان و آذربایجان بیانیه مشترکی درباره آتش بس در قره باغ اتخاذ کردند. طبق این سند ، باکو و ایروان در مواضع اشغالی خود متوقف می شوند. همچنین اسیران جنگی باید   مبادله شوند.