اجتماعیبرگزیده ها

زن ستیزی طالبان هدفمند است

با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان برخی تصورات بر این بود که این گروه دیگر سیاست های سختگیرانه دور اول امارت اسلامی خود را در حق زنان روا نمی دارد چون گفته می شد طالبان در مقایسه با گذشته تغییراتی داشته و اصلاحاتی در ذهنیت آنها نسبت به برخی مسائل از جمله حقوق زنان ایجاد شده است.

با گذشته چند ماه از حکومت دوباره امارت اسلامی بر افغانستان اما هنوز مکاتب و دانشگاه ها به روی دختران و زنان افغانستان بسته است و آینده ای بخش بزرگی از جمعیت این کشور در هاله یی از ابهام قرار دارد.

وب سایت خبری «آسیا تایمز» طی مطلبی منتشر شده در سیزده دسامبر زن ستیزی طالبان را وحشتناک توصیف می کند.

نویسنده مطلب می گوید طالبان آزار و اذیت زنان در افغانستان را در محور توجه دولت مالامال از هرج و مرج خود قرار داده است.

مطلب طالبان را یک دسته اوباش زن ستیز توصیف می کند که هیچ برنامه ای برای حکومتداری در کشوری که از بحران انسانی رنج می برد، ندارند. کشورهای غربی کمک های مالی شان به امارت اسلامی را به رعایت حقوق زنان و اقلیت ها و تشکیل یک دولت همه شمول مشروط ساخته اند.

در این میان یک نکته را نباید فراموش کرد: مطیع ساختن زنان در هسته اصلی پروژه سیاسی طالبان قرار دارد. طالبان از این طریق به رده های مختلف نظامی خود تفهیم می کنند که وظیفه دارند وعده های ایدئولوژیک خود را انجام دهند.

از طریق اجبار زنان به ماندن در خانه و محرون ساختن آنها از مراقبت های صحی، آموزش و کار طالبان نیمی از جمعیت افغانستان را از صحنه محو کرده است. این عملکرد نمی تواند اقدامی تصادفی باشد و به صورت هدفمند صورت می گیرد. طالبان با تغییر فضای عمومی در  افغانستان به این روش، در حقیقت می خواهند به حامیان خود نشان دهند که قدرتمند هستند.

با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، تمام وزارت خانه های دولت پیشین به این گروه رسید. طالبان اما در اقدامی زن ستیزانه وزارت امور زنان را ملغی و وزارت امر به معروف و نهی از منکر را جایگزین نمود.

در بخش دیگری از مطلب آمده است طالبان به جای تمرکز بر خروج افغانستان از سقوط  اقتصادی، خود را با قوانین سخت گیرانه علیه زنان سرگرم کرده است. ایجاد اتاق های انتظار برای دانشجویان دختر در دانشگاه ها برای جلوگیری از نگاه های نامحرم به دختران از جمله قوانین خنده دار و سخت گیرانه امارت اسلامی علیه زنان در افغانستان می باشد.

طالبان در برخی شهرها به اجبار زنان را به عقد نیروهای خود درآورده اند. گزارشاتی از شلاق زدن زنان در ملا عام نشر شده است. به نظر می رسد آزار و شکنجه زنان در هسته اصلی پروژه سیاسی طالبان قرار دارد و مشروعیت این گروه در ادامه این روند می باشد.  

مترجم: حفیظ الله رجبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا