• انتشار: 31 مارس 2021
  • ساعت: 16:22
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 56022
پرینت
گزارش تازه عفو بین الملل نشان داد

زندگی ۴ میلیون بی جا شده داخلی توسط گرسنگی و کرونا تهدید می شود

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل که روز چهارشنبه (۱۱ حمل) منتشر شد، آمده است گرسنگی و بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا، زندگی حدود چهار میلیون بی‌جاشده‌ی داخلی را در افغانستان تهدید می‌کند.

سازمان عفو بین‌الملل، با نشر گزارش جدیدی، وضعیت بی‌جاشدگان داخلی در افغانستان را نگران‌کننده خواند.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل که روز چهارشنبه (۱۱ حمل) منتشر شد، آمده است گرسنگی و بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا، زندگی حدود چهار میلیون بی‌جاشده‌ی داخلی را در افغانستان تهدید می‌کند.

در گزارش آمده است: «چهار میلیون بی‌جاشده‌ی داخلی در افغانستان، در شرایط وخیمی زندگی می‌کنند و بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا نیز به مشکلات آنان افزوده است. این افراد، حتا از امکانات ابتدایی صحی محروم‌اند. جمعیت بی‌جاشدگان در کمپ‌ها، بیش از حد است. عدم امنیت غذایی، حقوق زنان و تاثیرات کرونا بر زندگی بی‌جاشدگان در کمپ‌ها، تاثیرات ناگواری گذاشته است.»

سازمان عفو بین‌الملل، تاکید کرده است حکومت افغانستان و جامعه‌ی جهانی، باید هرچه زودتر برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به بی‌جاشدگان داخلی اقدام کنند.

این در حالی است که حدود یک هفته پیش، دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد یا اوچا، گزارش داده بود که در جریان دو ماه اول سال ۲۰۲۱ میلادی، ۴۹ هزار نفر در افغانستان به دلیل جنگ از خانه‌های شان بی‌جا شده‌اند.

بر اساس گزارش، این افراد، در ولایت‌های هلمند، کندهار، نیمروز، فراه، هرات، بادغیس، بلخ، سرپل، سمنگان، تخار، کندز، بدخشان، بغلان، ننگرهار و کنر، به دلیل جنگ خانه‌های شان را ترک کرده و به مناطق امن پناه برده‌اند.

اوچا گفته بود ۲۰ درصد آوارگان را مردان بزرگ‌سال، ۲۱ درصد را زنان و ۵۹ درصد دیگر را کودکان تشکیل می‌دهد.

حدود دو ماه پیش نیز دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد یا اوچا، گزارش داده بود که در سال ۲۰۲۰ میلادی، دست‌کم ۳۸۰ هزار نفر از شهروندان افغانستان، به دلیل جنگ و درگیری از خانه‌ها و مناطق‌شان بی‌جا شده‌اند.

در گزارش اوچا آمده بود که در سال ۲۰۲۰ میلادی، چالش‌های زیادی به شمول جنگ و حوادث طبیعی، سبب شد که شمار زیادی از شهروندان افغانستان نیازمند کمک‌های بشردوستانه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.