اجتماعی

زندگی لوکس پسر اشرف غنی در آمریکا و امتناع وی از واکنش به وقایع افغانستان

طارق غنی ۳۹ ساله فرزند محمد اشرف غنی رئیس جمهور برکنار شده افغانستان، استاد رشته اقتصاد است و در محله ای در واشنگتن دی سی آمریکا به ارزش تقریبی ۱٫۲ میلیون دالری زندگی می کند.

ایسنا به نقل از روزنامه دیلی میل انگلیس در گزارشی نوشته طارق غنی در حالی با همسرش خانم الیزابت پیرسون زندگی مجلل و لوکسی در واشنگتن دارد که سرک های کابل به موجب فرار تسلط طالبان در رعب و وحشت به سر می برد.

این زوج خانه مجلل شان را پیش از آغاز شیوع همه گیری ویروس کرونا به مبلغ ۹۵۹ هزار دالر خریداری کرده بودند که اما هم اکنون با افزایش قیمت مستغلات در آمریکا، آپارتمان سرخ رنگ شان به ۱٫۲ میلیون دالر رسیده است.

طارق غنی به تازگی پس از دو سال فعالیت به عنوان اقتصاددان ارشد گروه بین‌المللی بحران به استادی برگشت. این گروه خود را “مستقل، سازمانی غیر انتفاعی و غیر دولتی متعهد به جلوگیری و حل درگیری‌های مرگبار توصیف می‌کند.

این سازمان برای همکاری او با مرکز توسعه جهانی (یک اندیشکده غیر انتفاعی مستقر در واشنگتن و لندن) نوشت “تعهد طارق غنی به رفاه جهانی و ریشه‌ کن کردن فقر تنها بخشی از شخصیت او نیست، بلکه بخش بزرگی از جایی است که او از آنجا آمده است. او در حالی که در دانشگاه استنفورد تحصیل می‌کرد، یک سال مرخصی گرفت و در افغانستان زندگی کرد و به عنوان دستیار پدرش اشرف غنی که پس از سقوط طالبان وزیر مالیه بود، خدمت کرد. مشاهده روند ملت‌ سازی در یک وضعیت شکننده به وضوح تأثیر عمیقی بر او داشت و این به عنوان جنبه‌ ای تعیین‌کننده از حرفه کاری او عمل می‌کند.”

با وجود این میراث غرورآمیز، تخصص و سابقه مبارزه برای جلوگیری از جنگ، وقتی دیلی میل برای کسب نظر از او به منزلش رفت، او صراحتا از بحث در مورد وضعیت پیش آمده در افغانستان خودداری کرد. او با جدیت و قاطعیت گفت “نه” و درب منزلش را بست.

چند ساعت بعد، او در محله پرتجمل لوگان سیرکل در واشنگتن دی.سی در حال وقت گذرانی دیده شد. او به یک فروشگاه ساعت و چرم رفت و بعد در کافه‌ای نشست. یکی از دوستانش هم بعدا به او ملحق شد.

به دنبال جدایی دو ساله او از دانشگاه، طارق غنی اکنون به نقش سابق خود به عنوان استادیار استراتژی در دانشگاه خصوصی واشنگتن در سن لویی بازگشته است و در دانشکده بازرگانی “اُلین” سخنرانی می‌کند.

او مدرک لیسانس خود را در زمینه امنیت بین‌الملل از دانشگاه استنفورد دریافت کرد و سپس در مقطع ماستری و دکتری از دانشکده بازرگانی هاس دانشگاه برکلی کالیفرنیا، که همسرش هم در آنجا تحصیل کرده بود، فارغ التحصیل شد.

همسر طارق، مدیر اجرایی سناتور الیزابت وارن دموکرات است. او پیش از آن به عنوان مشاور سیاسی حوزه سلامت و اقتصاد فعالیت میکرد. او همچنین مانند بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا موفق به دریافت بورس تحصیلی رودز برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا