اجتماعی

زندان مرکزی قندهار به مرکز تداوی معتادین تبدیل شده است

براساس مقامات طالبان زندان مرکزی قندهار اینک به مرکز تداوی معتادان تبدیل شده است.

مولوی منصوری، معاون زندان مرکزی قندهار، به آناتولی گفت:« تسهیلات زیادی برای معتادین فراهم شده است. معلم خاص استخدام شده با به معتادین برای ترک مشورت دهد. کلینک برای درمان معتادین ایجاد شده است. اگر معتادین اینجا درمان نشوند، به شفاخانه و مراکز خاص ترک اعتیاد منتقل می شوند.»

محمد یکی از معتادین گفت از خدمات این مرکز ترک اعتیاد راضی ست چون می تواند غذای کافی بخورد.

وی افزود:«اکنون که در زندان هستم همه معتاد می باشیم. همه در گورستان شهر واقع در سرک اصلی بودیم. همه جا پر از قبر بود و کسی سه تا چهار روز غذای کافی برای خوردن نداشت. الان سه وعده در روز غذا می خوریم و این زندان برای ما فوق العاده است.»   

بشیر احمد یک معتاد دیگر نیز می گوید:«نزدیک دو هفته پیش در ارغنداب توسط نیروهای امارت اسلامی دستگیر شدم. اگر معتادی بخواهد درمان شود می تواند.اکنن در وضو و نمازم محکم هستم.»

اگرچه براساس برنامه های صحی این شیوه ترک دادن و درمان معتادین غیرقانونی و سلیقه یی است اما مسئولان زندان می گویند تلاش می کنند روند را ساده تر کنند.

تخمین زده شده نزدیک به یک میلیون معتاد در سراسر افغانستان وجود دارد و دسترسی آسان به مواد مخدر و کشت گسترده تریاک از دلایل اصلی افزایش معتادین در افغانستان به شمار می رود.

در زندان مرکزی قندهار هم اکنون هشت معتاد برای ترک و هزار زندانی نگهداری می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا