اجتماعیِتیتر یک

زنان معترض در کابل: امریکا باید دارایی های بلوکه شده افغانستان را آزاد کند

ده ها زن در کابل با راه اندازی تظاهراتی از امریکا خواستند دارایی های بلوکه شده افغانستان را آزاد کند.

آنها با حمل پلاکاردهای عمدتا به زبان انگلیسی که «بگذارید زندگی کنیم و ما را با گرسنگی نکشید!» نسبت به بحران اقتصادی در کشور ابراز نگرانی کردند.

روی یکی از پلاکاردها که توسط یکی از معترضین حمل می شد نوشته شده بود: «کودکان ما غذا می خواهند، پول ما را آزاد کنید.»

معترضین از امریکا خواستند پول های بلوکه شده افغانستان را آزاد کند تا از بدتر شدن اوضاع بتوان جلوگیری نمود.

آنها از جامعه بین المللی نیز خواستند برای آزادی پول های افغانستان لابی گری کند.

نسیمه امیری، فعال جامعه مدنی، گفت: «پول های بلوکه شده افغانستان باید آزاد شود. این پول به مردم افغانستان تعلق دارد نه به دولت کنونی. کودکان ما از ما غذا می خواهند، پول کرایه خانه را نداریم و باید دوباره به سرکار برگردیم.»

مهناز خادمی از دیگر معترضین نیز گفت دارایی های بلوکه شده افغانستان باید آزاد شود تا مردم افغانستان بتوانند بحران اقتصادی در زمستان را مدیریت کنند.

معترضین همچنین با سردادن شعارهایی از جامعه جهانی و امارت اسلامی می خواستند مشکلات آنها را حل کنند.  

یکی از معترضین گفت جامعه بین الملل باید به شعارهایش در زمینه حقوق بشر عمل کند و به روشی متحد برای آزاد سازی دارایی های بلوکه شده افغانستان اقدام نماید. امریکا نیز باید هرچه سریع تر و بدون هیچ شرطی دارایی های مسدود شده افغانستان را آزاد نماید.

زنان معترض فریاد می زدند افغانستان بیش از هر زمان دیگری اکنون در سختی قرار دارد و جامعه جهانی نباید ساکت و بی طرف بماند. فرار افغان ها به کشورهای همسایه و اروپا ریشه در همین مشکلات اقتصادی دارد.

آنها تاکید می کردند اگر افغانستان از نظر اقتصادی حمایت نشود، سیل مهاجرت ها افزایش می یابد و امنیت کشورهای دیگر را با خطر مواجه می سازد.

کمک از بانک جهانی و سازمان ملل برای حل بحران اقتصادی در افغانستان از دیگر خواسته های معترضین بود.

آنها از امارت اسلامی نیز خواستند به تعهدات خود در زمینه ایجاد فرصت های شغلی برای شهروندان افغانستان عمل کند و از  افراد شایسته و مسلکی در اداره کشور استفاده نماید.

تطبیق برنامه های اقتصادی و تعامل با جهان برای خروج افغانستان از بحران اقتصادی از دیگر خواسته های معترضین از امارت اسلامی بود.

تظاهرات امروز زنان در حالی برگزار می گردد، که کابل روز گذشته نیز صحنه تظاهرات گسترده شماری از زنان علیه سیاست های طالبان و اعمال محدودیت ها و قتل های هدفمند نیروها و کارمندان دولت سباق بود.

تظاهرات روز گذشته زنان اما با خشونت و تیراندازی های هوایی افراد طالبان مواجه شد. شمار زیادی از خبرنگارانی هم که برای پوشش این رویداد در محل حاضر بودند به مدت یک ساعت توسط طالبان بازداشت شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا