اجتماعی

زنان: طالبان باید در تصمیم شان در خصوص زنان تجدید نظر کنند

رویا احمدی یک تن از کارمندان دولتی ولایت فراه به خبرگزاری رها می گوید زنان در کشور سال ها تلاش کردند تا در جامعه ای برابر به تحصیل و اشتغال بپردازند اما با روی کار آمدن دولت طالبان تمامی این تلاش ها بر باد رفت.

خانم احمدی می افزاید در حال حاضر تمامی کارمندان خانم در این ولایت از برگشتن به کارهایشان توسط طالبان منع شده اند که موجی از نگرانی را برای این قشر از جامعه بوجود آورده است.

وی علاوه کرد زنان نیمی از پیکر جامعه افغانستان هستند و رهبری طالبان باید برای تصمیم شان نسبت به عدم حضور زنان در بدنه حکومت تجدید نظر کند.

فعالان حقوق زنان در غرب کشور می گویند طی ۲۰ سال اخیر زنان در کشور متحمل زحمات بسیاری شدند که این زحمات نباید از سوی رهبری طالبان نادیده گرفته شود.

سهیلا محمدی، فعال حقوق زن در ولایت هرات می گوید که زنان در حکومت قبلی نیز با چالش های زیادی روبرو بودند و طالبان نباید این قشر از جامعه را در حکومت فعلی کنار بزنند.

وی بیان می کند نقش زنان در حکومت ها بیانگر یک جامعه مرفه و روشن است که موجودیت این موضوع برای این قشر از جامعه می تواند کشور را به سوی آبادانی سوق دهد.

خانم محمدی علاوه می کند زنان هم به مانند مردان حق و حقوق مساوی دارند که این امر می تواند برای یک جامعه تاثیرات مطلوبی را نیز به همراه داشته باشد.

طالبان در دوران حاکمیت قبلی خود قوانین سختگیرانه ای را علیه حضور زنان در اجتماع بخصوص کار و تحصیل پیاده ساختند.

وزارت مالیه تحت رهبری طالبان چندی پیش اعلام کرد که تمامی کارکنان این وزارت به جز طبقه زنان موظف به بازگشت به کارهایشان هستند.

وزارت معارف تحت رهبری طالبان نیز طی اطلاعیه ای در ۲۶ سنبله اعلام کرد که تمامی مکاتب و مدارس پسرانه و معلمان ذکور آنها از روز شنبه (۲۷ سنبله) به کار خود ادامه خواهند داد اما این وزارت در خصوص ادامه حضور دختران چیزی نگفت.  

طالبان همچنین روز جمعه ۲۶ سنبله وزارت امور زنان را به وزارت دعوت و ارشاد و امر به معروف تغییر داد و به کارمندان آنها گفته شد که دیگر کارمند این وزارت نیستند.

طی هفته های گذشته شماری از زنان در ولایات مختلف کشور دست به تظاهرات مختلفی زده اند که در بعضی موارد با خشونت افراد طالبان مواجه شده اند. این اعتراض ها تاکنون نتیجه ای نداشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا