• انتشار: 17 اکتبر 2019
  • ساعت: 11:22
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38737
پرینت
وزارت شهرسازی:

زمین دانشگاه امریکایی برای ۹۹ سال رایگان در اختیار آنها قرار گرفته است

شهرداری کابل می گوید زمین دانشگاه امریکایی ها در کابل توسط دولت انتقالی در سال ۱۳۸۲ به مدت ۹۹ سال به صورت رایگان در اختیار آنان گذاشته شده است.

وزارت شهرسازی و اراضی در واکنش به اظهارات اخیر اعضای مجلس سنا می‌گوید در خصوص تصرف زمین‌های دولتی متعلق به دانشگاه کابل و وزارت زراعت از سوی دانشگاه امریکایی، طبق حکم رییس دولت انتقالی در سال ۱۳۸۲، زمین این دانشگاه به صورت رایگان به مدت ۹۹ سال در اختیار آن قرار داده شده و اکنون تحت بررسی ریاست عمومی جرایم سنگین دادستانی کل قرار دارد.

وزارت شهرسازی امروز پنج‌شنبه(۲۵میزان) در یک خبرنامه گفت، تصرف زمین‌های دولتی متعلق به دانشگاه کابل و وزارت زراعت از سوی دانشگاه امریکایی طبق حکم رییس دولت انتقالی افغانستان در سال ۱۳۸۲ و به مدت ۹۹ سال به صورت رایگان در ساحه دارالامان شهر کابل در اختیار این دانشگاه قرار گرفته است.

این وزارت افزود این موضوع اکنون تحت بررسی ریاست عمومی جرایم سنگین اداره دادستانی کل قرار دارد و پس از مواصلت قرار بررسی، در زمینه اقدام صورت می‌گیرد.

به گفته وزارت شهرسازی، در طول پنج سال اخیر بیش از ۵۰۰ هزار جریب زمین دولتی در سراسر کشور استرداد شده، فهرست ۱۸ هزار و ۸۲۳ متهم به غصب زمین‌های دولتی ترتیب و از این میان تاکنون فهرست ۱۵ هزار و ۸۳۲ تن آن‌ها به ارگان‌های عدلی و قضایی فرستاده شده است.

این وزارت همچنان تاکید کرده است ایجاد بانک زمین‌های دولتی از دیگر برنامه‌های وزارت شهرسازی و اراضی با هدف ثبت الکترونیک اراضی دولتی، جلوگیری از غصب، استفاده معقول و موثر، جذب سرمایه سکتور خصوصی، اشتغال‌زایی و حفظ این سرمایه بزرگ است که از این طریق تااکنون ۴ میلیون و ۵۶۹ هزار جریب زمین و ملکیت‌های عامه تحت استفاده دولت، سروی و ثبت سیستم شده است.

این در حالی است که چندی قبل اعضای مجلس سنا در این مجلس گفته بودند ۷۴ جریب زمین دانشگاه کابل و ۱۲۰ جریب زمین وزارت زراعت به گونه‌ غیرقانونی توسط دانشگاه امریکایی افغانستان تصرف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.