• انتشار: 23 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:50
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38948
پرینت
وزیر پیشین امر به معروف و نهی از منکر طالبان:

زمینه برای آتش بس مساعد نشده/نشست چین سمبلیک خواهد بود

مولوی قلم‌الدین گفت مساله افغانستان فرامنطقه‌ای شده و تامین صلح افغانستان نیازمند حمایت جهانی و قدرت‌های جهان به شمول چین و روسیه می‌باشد و امریکایی‌ها هم به دنبال این حمایت هستند”.

منابع نزدیک به گروه طالبان می‌گویند نشست بین‌الافغانی که قرار است هفته آینده به میزیانی دولت چین برگزار شود، نمایشی بوده و کمکی به روند صلح افغانستان نخواهد کرد.

گروه طالبان روز گذشته تایید کرد به زودی نشستی میان سیاسیون برجسته افغانستان و نمایندگان این گروه به میزبانی دولت چین برگزار می‌شود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت “ملا برادر آخوند” رییس این دفتر، شام روز گذشته (سه‌شنبه ۳۰ میزان) با نماینده خاص چین برای افغانستان و پاکستان و سفیر چین در قطر دیدار کرده است.

شاهین گفت دو طرف در این دیدار پیرامون نشست بین‌الافغانی که قرار است به میزبانی چین به زودی برگزار شود، گفتگو کرده‌اند.

به گفته وی، مقام‌های چینی دراین دیدار از ملا برادر آخوند خواسته‌اند یک هیئت به نشست بین‌الافغانی بفرستد که مورد استقبال ملا برادر قرار گرفته است.

گفته می‌شود این نشست به روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

اما منابع نزدیک به گروه طالبان می‌گویند نشست بین‌الافغانی که قرار است هفته آینده در چین برگزار شود با نشست‌های بین‌الافغانی که در مسکو و دوحه برگزار شده بود هیچ تفاوتی ندارد.

مولوی قلم‌الدین وزیر پیشین امر به معروف و نهی از منکر طالبان در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت:” در نشست بین الافغانی چین موضوع مهمی مطرح  نخواهد شد بلکه دو طرف (طالبان و سیاسیون) نظریات خویش را برای چگونگی تامین صلح در افغانستان بیان می‌کنند”.

وی در پاسخ به این سوال که نشست چین می‌تواند زمینه را برای آتش‌بس و مذاکرات رسمی بین‌الافغانی مساعد بسازد گفت:” در حال حاضر زمینه برای آتش‌بس و مذاکرات رسمی بین‌الافغانی مساعد نشده همه چیز بر می‌گردد به تصمیم امریکایی‌ها ما امیدواریم که این نشست بتواند زمینه را برای آغاز مذاکرات لغو شده بین امریکایی‌ها و طالبان مساعد بسازد”.

مولوی قلم‌الدین با بیان اینکه مساله افغانستان فرامنطقه‌ای شده گفت:” تامین صلح افغانستان نیازمند حمایت جهانی و قدرت‌های جهان به شمول چین و روسیه می‌باشد و امریکایی‌ها دنبال این حمایت هستند”.

در همین حال وحید مژده، آگاه مسایل سیاسی نشست چین را تشریفاتی خوانده گفت:” این نشست هیچ فرق با نشست بین‌الافغانی مسکو و دوحه نداشته و هر کدام دیدگاه خودشان را مطرح کرده و برای ما افغان‌‌ها نمی‌تواند مفید باشد”.

وی با بیان اینکه هیچ موضوع تازه‌ای در این نشست مطرح نخواهد شد گفت:” چیزی که قابل توجه در این نشست است، این است که چین می‌خواهد با برگزاری این نشست نشان دهد نگران وضعیت کنونی افغانستان است و می خواهد صلح در افغانستان تامین شده و مطمءن شود در آینده تهدید از طرف افغانستان متوجه چین نیست”.

این در حالی است که شورای امنیت ملی افغانستان نیز تایید کرد دولت چین از حکومت افغانستان نیز برای اشتراک در نشست بین‌الافغانی دعوت کرده است.

پاکستان نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.