• انتشار: 26 اکتبر 2016
  • ساعت: 10:34
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 14733
پرینت

زمستان سرد هرات، حدود ۷۰ هزار معتاد در هرات را تهدید می کند

با فرا رسیدن فصل سرما، همه ساله تعداد زیادی از معتادان خیابانی مبتلا به مواد مخدر در سردی زمستان تلف می‌شوند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید: که در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر معتاد به مواد مخدر در این ولایت وجود دارد که سرما معتادان خیابانی را تهدید می کند.

آقای فرهاد در ادامه افزود که هر چند اداره محلی هرات به وزارت صحت عامه، وزارت مبارزه با مواد مخدر کشور پیشنهاد داده، تا در درمان مریضان مبتلا به مواد مخدر کمکی را انجام دهند، اما تا اکنون از سوی وزارت‌های مربوطه هیچ توجه صورت نگرفته است.

او خاطر نشان کرد که برای کاهش مبتلا شدن جوانان به مواد مخدر نیاز به اطلاع رسانی عمومی نیاز دارد.

از سوی دیگر بصیره محمدی، رییس کار و امور اجتماعی هرات می‌گوید: علت معتاد شدن جوانان بیکاری، فقر دانش، و فقر اقتصادی بوده است.

او گفت که دولت برای بیرون رفت در این مورد چندین اماکن ورزشی و پروژه‌های شغلی در ولایت هرات ایجاد کرده، تا آمار افراد مبتلا به مواد مخدر کاهش پیدا کند.

خانم محمدی بیان می‌دارد بیشتر معتادان در این ولایت از خاطر مهاجرت‌های بیجا در کشورهای همسایه خصوصا ایران معتاد به مواد مخدر شده‌اند.

موصوف علاوه کرده که جنگ‌های طولانی در کشور معضلات روانی را در ذهن جوانان ایجاد کرده و با اندک مسایلی ناچیزی تن به عمل می‌دهند.

درهمین حال جیلانی دقیق، رئیس مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات ضمن تایید این وضع گفت که در حال حاضر ۳۰۵ بستر تداوی برای افرادی که به مواد مخدر معتاد هستند از سوی وزارت صحت عامه کشور در این ولایت فعال شده و این بسترها می‌تواند در کاهش آمار معتادان ولایت هرات نقشی را داشته باشد.

به گفته وی ریاست مبارزه با مواد مخدر هرات برای ریشه کن سازی مواد مخدر برنامه‌های زیادی را روی دست دارد، تا وضع موجود بهتر شود.

این مقام علاوه می‌کند همه ساله برخی از بازرگانان شهر هرات برای شماری از مریضانی که مبتلا به مواد مخدر هستند مبلغ هزینۀ را مد نظر می‌گیرند.

آقای دقیق بیان می‌دارد کشت مواد مخدر در ولایت هرات به صفر رسیده و اکنون تنها در ولسوالی شیندند و گلران این مواد مخدری وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.