• انتشار: 15 دسامبر 2016
  • ساعت: 18:13
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 16371
پرینت

زرداد فریادی فرمانده حزب اسلامی حکمتیار در بازداشت اداره امنیت ملی است

زرداد فریادی یک تن از فرمانده های جنجالی حزب اسلامی حکمتیار پس از اینکه از زندانی در لندن آزاد شده و به کابل آمد، هم اکنون در بازداشت اداره امنیت ملی بسر می برد.

یک منبع آگاه از اداره امنیت ملی کشور به رادیو آزادی تایید کرد که فرمانده زرداد فریادی بلافاصله پس از اینکه وارد کابل شد توسط اداره امنیت ملی بازداشت گردید و هم اکنون در بازداشت این اداره بسر می برد.

لازم به ذکر است که زرداد فریادی یک تن از فرمانده های مشهور حزب اسلامی گلبدین حکمتیار که متهم به جرایم حقوق بشری در دوران جنگ های داخلی کابل است، روز گذشته (چهارشنبه) در حالی که شماری از طرفداران او در میدان هوایی کابل برای استقبال او جمع شده بودند، وارد کابل گردید.

اما پیش از آنکه او به جمع طرفدارانش بپیوندد، گفته می شود از دروازه ی دیگر میدان هوایی کابل به بیرون آورده شد.

زرداد فریادی در حالی وارد کابل می شود، که دولت افغانستان پس از امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی حکمتیار، هم اکنون در تلاش برای رفع تحریم های سازمان ملل علیه رهبران این حزب می باشد.

حزب اسلامی حکمتیار و دولت افغانستان چندی پیش توافقنامه صلح با یکدیگر به امضا رساندند.

دولت افغانستان براساس این توافقنامه مکلف شد تا نام سران این حزب را از لیست سیاه سازمان ملل بردارد و آن دسته از اعضای این حزب که مرتکب جرایم جنایی نشده باشند، را از زندان ها آزاد کند.

در مقابل، حزب اسلامی به فعالیت های شورشیانه اش خاتمه می دهد و از ارتباط گیری با دیگر گروهای شورشی و تروریستی خودداری می کند.

این اولین توافقنامه صلح دولت افغانستان پس از ۱۵ سال است که با یکی از گروه های شورشی به امضا می رسد، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که تواقفنامه صلح با حزب اسلامی حکمتیار نتیجه مورد دلخواه را به دنبال نخواهد داشت، زیرا این حزب از گروه های شورشی برجسته نمی باشد و در روند کاهش خشونت ها در افغانستان تاثیری نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.