• انتشار: ۱۶ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۴۵
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 61340
پرینت

زادگاه مارشال دوستم به دست طالبان افتاد

منابع محلی در شمال تایید کردند امروز (شنبه ۱۶ اسد) با رخنه طالبان به شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان و زادگاه مارشال عبدالرشید دوستم، جنگ شدید در این شهر ادامه دارد.

گفته می‌شود که پرچم سفید طالبان در میدان مرکزی شهر نصب شده است.

محمدکریم جوزجانی، نماینده مردم جوزجان در مجلس نمایندگان افغانستان به بی‌بی‌سی گفت هم‌ اکنون در اطراف ریاست امنیت ملی و تیپ ارتش مستقر در مرکز شهر و محل” ۵۰۰ فامیلی” محلی که خانه مارشال دوستم قرار دارد، جنگ ادامه دارد.

او گفت طالبان با تصرف زندان شهر، زندانیان را رها کرده‌اند. طالبان نیز با نشر تصاویر ویدیویی افرادی را نشان می‌دهند که درحال عبور از یک جاده هستند. آنان نیز مدعی هستند که قادر به تصرف زندان و رهایی آنان شده‌اند.

آقای جوزجانی گفت نیروهای کمکی تازه به شهر شبرغان رسیده‌اند.

به گفته آقای جوزجانی، هاشم رئیس، والی جوزجان سالم است. صبح امروز خبرهای درباره کشته شدن او نشر شده بود.

همچنین گزارش‌های رسیده از ولایت بلخ در همسایگی جوزجان نیز حاکی از این است، که صبح امروز جنگ شدید در “پل‌امام‌بُکری و کُود برق” که در نزدیکی فرمانده سپاه ۲۰۹ شاهین ارتش افغانستان قراردارد، شروع شده است.

سیدمصطفی سادات، ولسوال دهدادی گفت که ۱۱ خمپاره(هاوان) از ساعت ۸:۳۰ الی ۹ صبح در شمال و غرب فرماندهی سپاه ۲۰۹ شاهین فرود آمده است.

به گفته او، شماری از این خمپاره‌ها بر مناطق مسکونی فرود آمده‌ که تلفات جانی نداشته ولی خسارت مالی به بار آورده است.

روز گذشته طالبان با تصرف شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در مرز ایران توانستند که اولین مرکز یک ولایت را به تصرف خود در آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.