• انتشار: ۲۵ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۰۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 68214
پرینت

رییس ستاد ارتش انگلیس بر تعامل با طالبان تاکید دارد

ژنرال نیک کارتر، رییس ستاد ارتش انگلیس در گفت‌وگو اسوشیتدپرس گفته است که برای اینکه امارت اسلامی حکومت فراگیر داشته باشد و دستاوردهای بیست سال پسین زنان و حقوق دختران حفظ شوند، نیاز است با آنان تعامل شود.

رییس ستاد ارتش انگلیس می گوید که کشورش برای حفظ دست آورد های ۲۰ گذشته باید با امارت طالبان تعامل کند.

ژنرال نیک کارتر، رییس ستاد ارتش انگلیس در گفت‌وگو اسوشیتدپرس گفته است که برای اینکه امارت اسلامی حکومت فراگیر داشته باشد و دستاوردهای بیست سال پسین زنان و حقوق دختران حفظ شوند، نیاز است با آنان تعامل شود.

این مقام نظامی بلند پایه انگلیس می گوید که تعامل با طالبان به علت‌های گونه‌گون گزینه خوبی برای بهبود وضعیت کنونی افغانستان است.

این در حالی است که با گذشت سه ماه از رویکار آمدن حکومت امارت اسلامی، تاکنون حکومت تازه از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.

جنرال نیک کارتر می‌گوید: «به علت‌های گونه‌گون باید با آن‌ها «طالبان» تعامل کنیم. در مورد وضعیت انسانی در افغانستان بسیار نگران هستیم و برای حل این مشکل باید با دولت طالبان تعامل کرد تا مطمئن شویم که پول به جایی که باید برسد می‌رسد. آنان باید حکومت فراگیر داشته باشند. اگر آنان به طور فراگیر حکومت نکنند، بسیاری از دستاوردهایی که ما در ۲۰ سال به دست آوردیم را از دست خواهیم داد.»

او هرچند وضعیت  پیش آمده را در کشور خلاف انتظارهایش در باره افغانستان می‌داند، اما تاکید می‌ورزد که باید راه‌هایی را برای بهبود اوضاع افغانستان در پیش بگیرند.

وی می‌افزاید: «حقوق زنان، فرصت دختران برای رفتن به مکتب و حقوق تمام اقلیت‌ها در افغانستان باید به درستی رعایت شود. و اگر این اتفاق نیفتد، پاسخ این است که ما شکست خواهیم خورد.»

طالبان که می‌گوید درب گفت‌وگوها را با کشورهای جهان باز است و این گروه تلاش دارد تا قناعت کشورهای جهان را فراهم سازد.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان می‌گوید: «امارت اسلامی تلاش می‌کند آن پیشنهادهایی که کشورها از افغانستان دارد را برآورده بسازد و اگر در مورد موضوعی هم کشورهای همسایه تشویش دارند، راه گفت‌وگو باز است. با گفت‌وگوها می‌شود به نگرانی‌ها و پیشنهاد‌های شان گوش بدهیم و از راه تفاهم آن را حل بسازیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.