اجتماعی

رینا امیری: منع دختران از تحصیل مبنای اسلامی و افغانی ندارد

رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان در واکنش به تصمیم تازه طالبان برای تداوم منع دختران بالاتر از صنف ششم از تحصیل می گوید که محرومیت دختران از تحصیل نه اسلامی و نه افغانی است.

خانم امیری در حساب توییترش نوشت «حالا این را می دانیم که تصمیم تازه طالبان برای منع دختران بالاتر از صنف ششم از تحصیل اتفاقی نبوده است. این تصمیم از سوی رهبری طالبان بوده و خیانتی علیه خانواده های افغانستان است.»

نماینده ویژه امریکا در امور زنان افزوده است که «هیچ مبنای اسلامی برای منع دختران از تحصیل وجود ندارد؛ به راحتی می توانید به دیگر کشورهای مسلمان نگاه کنید.»

وی علاوه کرد منع دختران از تحصیل همچنین مبنای «افغانی» ندارد زیرا سروی ها نشان داده که حمایت گسترده ای در سراسر افغانستان برای تحصیل دختران وجود دارد.

لازم به ذکر است که منع دوباره دختران از تحصیل توسط طالبان در روز چهارشنبه (۳ حمل) با واکنش گسترده مردم و چهره های سیاسی و نهادهای بین المللی به شمول سازمان ملل، دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل مواجه شد.  

وزارت معارف امارت اسلامی در اولین ساعات شروع سال تحصیلی با صدور اطلاعیه ای فوری، مجددا دختران بالاتر از صنف ششم را از تحصیل منع کرد و ادامه تحصیل آنان را منوط به تصمیم رهبری طالبان پس از طراحی لباس متناسب با فرهنگ و رواج افغانی کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا