اجتماعی

ریاست معارف طالبان در هرات از ۲۶۰ طلاب دینی امتحان گرفت

ریاست معارف امارت اسلامی طالبان در ولایت هرات روز شنبه (۳۰ دلو) از ۲۶۰ تن از طلاب دینی در این ولایت امتحان گرفت.

سوالات این امتحان از سوی وزارت معارف تهیه و به ریاست معارف هرات ارسال گردیده بود.

در محفل امتحان از این طلاب دینی که در صحن لیسه سلطان غیاث الدین غوری برگزار شده بود، شماری از مقام های محلی طالبان در این ولایت حضور داشتند.

 مولوی نوراحمد اسلام‌جار، والی طالبان در هرات در افتتاحیه این امتحان از تمامی طلاب علوم دینی خواستار تحقیق و بررسی در علوم اسلامی گردیده و رمز کامیابی عالمان دین را در تحقیق و بررسی علوم دانست.

والی طالبان گفت: «هر عالم و فاضل دینی باید در راستای علوم اسلامی تحقیق داشته باشد و کتاب هایی را برای حل قضایا تالیف نماید.»

مولوی شهاب الدین ثاقب، رئیس معارف طالبان در ولایت هرات نیز گفت: «در سال های قبل نیز این امتحان از سوی ا.ا.ا. برگزار می شد اما در ساحات مفتوحه و امسال خوشبختانه در پایان نتیجه برای علما اسناد توزیع می گردد.»

اسنادی که قرار است برای کامیاب شدگان توزیع گردد شامل دوره صغرا و دوره کبرا می باشد که دوره صغرا معادل به ۱۴ پاس و دوره صغرا معادل به لیسانس است.

رئیس معارف ولایت هرات همچنین گفت: «امتحان بطور شفاف است و در این امتحان سویه علمی عالمان تفکیک می گردد؛ بعد از امتحان افراد یاد شده می توانند در ادارات دولتی و خصوصی آغاز به کار نمایند و همچنین به حیث ملا امامان مساجد وظیفه اجرا نمایند.»

در همین حال اشتراک کنندگان این امتحان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این امتحان، خواهان آن شدند تا زمینه امتحان برای تمامی شاگردان مدارس دینی در ولایت هرات فراهم شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا