• انتشار: ۱۷ قوس ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۱۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 16058
پرینت

ریاست امور زنان هرات: آمار خشونت در برابر زنان ۷ درصد کاهش یافته است

اداره امور زنان ولایت هرات می‌گوید که آمار خشونت علیه زنان در این ولایت در سال جاری  نسبت به سال‌های گذشته، ۷ درصد کاهش داشته است.

محبوبه جمشیدی، رییس امور زنان هرات گفت که در سال گذشته، مجموع قضیه‌های خشونت‌ که در این اداره ثبت شده بود، چیزی کمتر از یک درصد کاهش را نشان می داد اما امسال ۳۹۴ مورد خشونت در این اداره ثبت شده که کاهش ۷درصدی را نشان می‌دهد.

به باور رییس امور زنان ولایت هرات، این کاهش خشونت، نتیجه یک دهه مبارزه و فعالیت فعالان زن در این عرصه است.

در همین حال، محمد آصف رحیمی، والی هرات می گوید که ازین پس هرگونه اعمال خشونت در برابر زنان در محیط کاری و خانوادگی از طریق کمیسیون‌های محو خشونت علیه زنان و منع آراز و اذیت زنان، بطور جدی پیگیری می‌شود.

او تاکید کرد که اداره محلی هرات، متعهد به مهیا کردن فرصت‌هایی شغلی برای زنان است و افزود:”من باورمندم هر مقداری که نقش زنان را در عرصه اقتصادی برجسته بسازیم، همان اندازه نقش آنان در جامعه بیشتر و گسترده‌تر می شود.”

با این حال شماری از فعالان حقوق زن می گویند که زنان در حدود ۵۰درصد و یا هم بیشتر از آن در کنار آقایان در امور خانه فعالیت می‌کنند اما ارزش اقتصادی کار آنان سنجیده نمی‌شود.

آنان با ابراز نگرانی از پایمال شدن حقوق زنان، می افزایند که زنان در روستاها بیشتر از  ۵۰درصد کار اقتصادی انجام می‌دهند و اما از بازده کار شان مستفید نمی‌شوند‌.

با وجود این که هرات، نسبت به ولایت های دیگر از رشد اجتماعی و فرهنگی خوبی برخورد است اما نرخ خشونت در برابر زنان در این ولایت همیشه نگران کننده بوده است.

به نظر آگاهان، دلیل نرخ بلند و بالای خشونت در این ولایت، آگاهی زنان از حقوق شان و مراجعه به مراکز دادخواهی است.

آنان باور دارند که خشونت در برابر زنان در ولایت های دیگر در مقایسه به ولایت هرات چندین برابر است که بطور سرپوشیده باقی مانده و زنان به دلیل ناآگاهی از حقوق شان فرصت دادخواهی را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.