• انتشار: 19 نوامبر 2020
  • ساعت: 12:54
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50914
پرینت

رویترز: جامعه جهانی در کنفرانس جنوا ۲۰۲۰ کمک هایش به افغانستان را کاهش می دهد

رویترز در گزارشی اعلام کرد جامعه جهانی به دلیل ضعف حکومت داری خوب و عدم تطبیق اصلاحات قصد دارد کمک هایش به افغانستان در کنفرانس جنوا ۲۰۲۰ را کاهش دهد.

محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه، که به تازگی برای معرفی برنامه های خود و  اخذ رأی اعتماد به مجلس نمایندگان رفته بود نسبت به کاهش کمک کشورهای کمک کننده به افغانستان در کنفرنس جنوا که قرار است به زودی برگزار شود هشدار داد.

از سویی هم وزارت خارجه روز گذشته با صدور اعلامیه ای از شروط ده گانه کشورهای کمک کننده به افغانستان برای ادامه کمک هایشان استقبال کرد.

براساس این اعلامیه، ده شرطی که جامعه جهانی برای ادامه کمک های خود به افغانستان در کنفرانس آتی جنوا مطرح کرده اند شامل «حفظ دستاوردهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نوزده سال گذشته، استقرار آتش بس فراگیر، تعهد دوامدار به دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر، تعهد به مذاکرات صلح و تطبیق مفاد آن، مبارزه معنا دار و عینی با فساد و احترام به تعهدات بین المللی و نهادهای دولتی افغانستان» می باشد.

وزارت خارجه اگرچه از طرح این شروط از سوی شرکای بین المللی افغانستان برای ادامه کمک هایشان استقبال کرده اما نگرانی ها در مورد کاهش کمک ها هنوز وجود دارد.

براساس گزارشی از رویترز جامعه جهانی در کنفرانس جنوا ۲۰۲۰ کمک هایشان به افغانستان را کاهش خواهند داد.

دلیل این کاهش نیز ناکامی حکومت افغانستان در تطبیق اصلاحات و حکومت داری خوب ذکر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.