• انتشار: 21 آوریل 2018
  • ساعت: 20:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 27666
پرینت
عبدالله عبدالله: 

روند ثبت نام رای دهندگان موفق نشود، کشور دچار چالش سیاسی می گردد

عبدالله عبدالله رئیس اجراییه افغانستان در نشست فوق العاده شورای وزیران گفت گفت که اگر روند ثبت نام رای دهندگان انتخابات با موفقیت اجرا نگردد، کشور دچار چالش سیاسی می گردد.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجراییه نوشته است که داکتر عبدالله عبدالله در این جلسه طی سخنان مقدماتی اش ابراز امیدواری رد که روند ثبت نام رای دهندگان که از یک هفته بدین سو آغاز شده، با موفقیت اجرا گردد.

رییس اجراییه کشور با اشاره به نشست رهبری حکومت با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و صحبت ویدیویی با مقام‌های ولایات، گفت که در زمینۀ ثبت نام رأی دهند‌گان اطلاع‌ رسانی و آگاهی ‌دهی لازم صورت نگرفته است.

عبدالله عبدالله، از آماد‌گی و همکاری نهادهای امنیتی در پروسۀ انتخابات ابراز رضایت کرد و گفت که نهادهای امنیتی تمام تسهیلات ممکن را به منظور ثبت نام رأی ‌دهندگان و موفقیت این پروسه فراهم سازند.‌

رییس اجراییه ابراز داشت: «ثبت نام رأی‌ دهندگان مهمترین بند اصلاحات انتخاباتی بود و خواست عمدۀ نهادهای داخلی، بین ‌المللی، مردم و احزاب سیاسی؛ اما وقتی با مردم صحبت می ‌کنیم آن‌ها فکر می‌کنند که کارت‌های سابقه همچنان مدار اعتبار است.»

آقای عبدالله تأکید کرد که مردم تنها در صورتی در انتخابات پارلمانی، شورای ولسوالی، شورای ولایتی و ریاست ‌جمهوری می توانند رای بدهند که در این روند ثبت نام کرده باشند.

رییس اجراییه اضافه کرد که ثبت نام و تهیۀ فهرست رأی‌دهندگان برای جلوگیری از تقلب گسترده و برگزاری یک انتخابات شفاف در نظر گرفته شده است.

وی از تمام ادارات افغانستان خواست که تسهیلات لازم را به منظور شرکت در ثبت نام رأی‌دهندگان فراهم سازند.

دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که کامیابی انتخابات افغانستان، مربوط به کامیابی به پروسۀ ثبت نام رأی دهندگان است. «اگر این پروسه ناکام شود، وضعیت سیاسی به چالش کشیده می‌شود.»

وی با بیان این ‌که در روزهای پسین تغییرات نسبی در پروسۀ ثبت نام مشاهده می‌شود، گفت که پروسۀ ثبت نام یک بحث ملی و سرتاسری است و همکاری مردم و حکومت در موفقیت آن حتمی می‌باشد.

رییس اجراییه به وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی هدایت داد که در همکاری با کمیسیون انتخابات، در زمینۀ آگاهی عامه کمک نماید.

در ادامه، اعضای شورای وزیران در پیوند به پروسۀ ثبت نام رأی دهندگان و چالش‌های پیش روی آن بحث و تبادل نظر کردند.

سپس، طبق دستور کار مجلس، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، در پیوند به کمک به ولایات آسیب‌پذیر و در معرض خشکسالی به جلسه گزارش داد.

وزیر زراعت، آبیاری و مالداری گفت که با والیان ولایات آسیب‌پذیر و همچنین کمیتۀ حوادث در پیوند به انتقال علوفه و نیازمندی‌های اولیه صحبت می‌کند.

او ابراز داشت که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، آمادۀ انتقال علوفه به شماری از ولایت‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.