• انتشار: 14 آوریل 2018
  • ساعت: 13:50
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27459
پرینت

روند ثبت نام رای دهندگان انتخاباتی آغاز گردید

کمیسیون مستقل انتخاباتی اعلام کرده که از امروز روند سه مرحله ای ثبت نام رای دهندگان انتخاباتی در سراسر کشور آغاز گردید.

دفتر ریاست اجراییه نیز در خبرنامه ای نوشته که داکتر عبدالله عبدالله با حضور در لیسه نادریه شهر کابل در پروسه انتخابات ثبت نام کرد.

کمیسیون مستقل انتخاباتی می گوید که ثبت نام رای دهندگان به منظور تهیه فهرستی برای واجدان شرایط رای دهی است که طی سه مرحله در تمام افغانستان اجرا می گردد.

آقای عبدالله هنگام ثبت نام خود گفت که ثبت نام رای دهندگان از جمله تعهدات دولت وحدت ملی در زمینه اصلاحات انتخاباتی بود.

وی تاکید کرد که ثبت نام رأی‌ دهندگان به منظور شرکت در انتخابات پارلمانی، ریاست جمهوری، شورای ولایتی و شورای ولسوالی ‌ها ضروری است و بدون ثبت نام کسی قادر به رأی‌ دادن نخواهد بود.

آقای عبدالله خطاب به مردم گفت: «در مرکزی ثبت نام کنید که بتوانید در انتخابات در همان مرکز رأی بدهید. یعنی یک فرد نمی ‌تواند در یک مرکز ثبت نام کند و در مرکز دیگری رأی بدهد.»

وی افزود که ثبت نام رأی دهندگان و در نتیجه تهیۀ فهرست واجدان شرایط رأی ‌دهی، از تقلب و پرکردن صندوق‌ها جلوگیری خواهد کرد.

عبدالله عبدالله در پاسخ به پرسشی گفت که حکومت متعهد به برگزاری انتخابات است و انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان برگزار خواهد شد.

رییس اجراییه کشور ابراز داشت که ناامنی در برخی مناطق در برابر پروسۀ انتخابات یک چالش است؛ اما نیروهای امنیتی در همکاری با مردم مصمم هستند که امنیت مراکز رأی ‌دهی را تأمین کنند.

داکتر عبدالله خاطر نشان ساخت که انتخابات یگانه گزینه به منظور تعیین سرنوشت شهروندان می ‌باشد و حکومت متعهد است که در کار انتخابات مداخله نکند.

معاذالله دولتی، عضو کمیسیون انتخابات نیز ثبت نام رییس اجراییه و رهبری حکومت را نشان‌ دهندۀ عزم راسخ حکومت و کمیسیون در راستای برگزاری انتخابات عنوان کرد.

دولتی افزود که ثبت نام رأی ‌دهندگان برای نخستین‌ بار در افغانستان صورت می ‌گیرد و از تقلب و رأی‌های «خیالی» جلوگیری خواهد کرد.

این عضو کمیسیون انتخابات اضافه کرد که پس از ختم ثبت نام رأی‌ دهندگان، فهرست واجدان شرایط رأی دهی با مردم افغانستان در میان گذاشته خواهد شد.

آقای دولتی تأکید ورزید که مردم مالکان اصلی پروسۀ انتخابات هستند و باید به مراکز ثبت نام حضور یابند. وی با تأکید از کارکنان کمیسیون انتخابات خواست که به گونۀ بی ‌طرفانه و مسلکی وظایف شان را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.