بین المللسیاست

روند انتقال گندم اهدایی هند به افغانستان آغاز شد

سفارت افغانستان در دهلی، پایتخت هند اعلام کرد روند انتقال محموله‌های ۷۵ هزار تُن گندم کمکی این کشور به افغانستان آغاز شده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی سفارت افغانستان در دهلی به نشر رسیده، آمده این روند روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۴ حمل) با انتقال پنج هزار و ۲۲ تُن گندم آغاز شده است.

به نقل از اعلامیه، این محموله از بندر «کاندلای هند» بارگیری شده و قرار است از طریق بندر «چابهار» در ایران به افغانستان انتقال داده شود.

سفارت افغانستان در دهلی خاطرنشان کرده است متباقی محموله‌های گندم کمکی هند از مجموع ۷۵ هزار تُن گندم، نیز در هفته‌های بعدی به کشور انتقال داده می‌شود.

هند همچنان به مقدار ۵۰۰ هزار عدد قرص «هیدروکسی کلروکین» برای تداوی مبتلایان ویروس کرونا به افغانستان کمک کرده است که به زودی در اختیار افغانستان قرار داده می‌شود.

هند از کشورهای بزرگ کمک‌کننده‌ی افغانستان در دو دهه‌ی گذشته به حساب می‌آید که بیش‌ترین کمک‌هایش در بخش زیربناها بوده است.

این کمک‌ها در حالی به افغانستان صورت می‌گیرد که در پی شیوع ویروس کرونا در کشور، ترکمنستان، پاکستان و ایران مرزهای‌شان را به‌روی کالاهای ترانزیتی افغانستان مسدود کرده بودند، اما اخیرا این مرزها دوباره باز شده است.

تا کنون در ۲۷ ولایت کشور، ۶۰۷ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان ۳۸ نفر بهبود یافته و ۱۹ نفر جان داده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا