اجتماعیسیاست

روند انتقال اجساد شهروندان افغانستانی غرق شده، از ترکیه به کابل امشب آغاز می شود

وزارت خارجه‌ می‌گوید تا کنون اجساد ۵۹ سرنشین کشتی حامل پناهجویان که در دریاچه‌ی «وان» ترکیه غرق شده بود، از آب بیرون کشیده شده و از این میان، ۲۹ نفرشان شهروندان افغانستان بوده‌اند.

در میان اجساد قربانیان چند کودک نیز به چشم می خورد. روز گذشته گزارش شده بود که برخی از اجساد از سوی دولت ترکیه به‌صورت موقت دفن شده است.

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه امروز (سه‌شنبه، ۳۱ سرطان) گفت سه جسد امشب از شهر استانبول ترکیه به کابل منتقل می‌شود. به گفته‌ی هیواد، چهار جسد فردا و ۱۰ جسد دیگر روز جمعه آینده از شهر انقره به کابل منتقل خواهد شد.

هیواد افزوده است که اجساد شهروندان غرق‌شده‌ی افغانستان در ترکیه به همکاری شرکت‌های هوایی «کام‌ایر» و «آریانا» به کابل منتقل می‌شود.

سخن‌گوی وزارت خارجه از شهروندان کشور خواسته است که از سفرهای غیرقانونی خودداری کنند.

اوایل ماه جاری خورشیدی، یک کشتی حامل پناهجویان در دریاچه‌ی «وان» در جنوب‌شرق ترکیه غرق شد. در آن زمان گزارش شد که این کشتی حدود ۸۰ سرنشین داشته که شماری از پناهجویان افغان نیز شامل آنها بودند.

وزارت خارجه‌ی افغانستان در ۱۸ سرطان اعلام کرد برای بررسی و شناسایی اجساد پناهجویان افغان که در حادثه‌ی غرق‌شدن کشتی حامل پناهجویان در آب‌های ترکیه، جان‌های‌شان را از دست داده‌اند، هیأتی از سفارت افغانستان در ترکیه به محل حادثه اعزام شده است.

از سویی هم، وزارت خارجه‌ در فراخوانی از مردم خواسته بود اگر ارتباط با عزیزان‌شان را در این مسیر از دست داده‌اند، مشخصاتش را با این وزارت شریک سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا