• انتشار: 18 دسامبر 2016
  • ساعت: 16:50
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 16472
پرینت

روش جدید مهاجران افغان در آلمان برای فرار از اخراج اجباری! «ما عضو طالبان هستیم»

مهاجران افغان در آلمان که درخواست پناهندگی شان پذیرفته نشده و قرار است به زودی اخراج شوند، روش جدیدی را پیش گرفته اند تا از اخراج اجباری، فرار و یا حداقل این روند را به تاخیر اندازند. آنها می گویند که عضو گروه طالبان هستند.

آن دسته از مهاجران افغان در آلمان که درخواست پناهندگی شان پذیرفته نشده و طبق زمان بندی توسط مقامات این کشور اخراج می گردند، روش جدیدی را پیش گرفته اند که سبب می شود پروسه اخراجشان لغو و یا دست کم به تاخیر بیافتد، تا فرصتی برای گروه های طرفدار حقوق مهاجرین پیدا شود تا آنها راهی برای جلوگیری از اخراج اجباری این مهاجرین بیابند.

این مهاجران مدعی می شوند که عضو گروه طالبان می باشند.

براساس قوانین آلمان، گروه طالبان گروهی «ممنوع و غیرقانونی» شناخته می شود و عضویت در این نوع گروه ها، جرم محسوب می گردد.

مهاجران افغان با این ادعا پولیس این کشور را مجبور می سازند تا دوسیه جنایی علیه شان باز کرده و در نتیجه از اخراج اجباری پیش رو جلوگیری می کنند. از سویی دیگر هم، این مهاجران امیدوارند که با این کار زمان کافی بخرند تا شاید گروه های طرفدار حقوق مهاجرین در آلمان راهی برای جلوگیری از اخراج اجباری آنها بیابند.

با وجود اینکه ادعای عضویت در گروه طالبان می تواند از اخراج اجباری انها جلوگیری کند، اما عواقب به مراتب بدتری به شمول تا ۱۰ سال زندان را شاید به دنبال داشته باشد.

اما در حال حاضر، شماری از مهاجران افغان که قرار است طبق زمان بندی از آلمان اخراج شوند، مدعی شده اند که یا به طور داوطلبانه عضویت گروه طالبان را داشته اند و یا هنگامی که در افغانستان بوده اند مجبور به عضویت در این گروه شده اند.

مقامات پولیس آلمان به شمول اداره پولیس جرایم جنایی ایالتی آلمان و اداره پولیس جرایم جنایی فدرال این کشور گفته اند که در هفته های اخیر شمار مهاجران افغانی که مدعی اند عضویت گروه طالبان را دارند به طور چشمگیری افزایش یافته است.

این مقامات می گویند با وجود این که تعداد این مهاجران بسیار زیاد است، اما تنها تعداد انگشت شماری واقعا عضویت طالبان را دارند و اسناد و مدارک بسیاری کمی نیز در این خصوص جمع آوری شده است.

لازم به ذکر است که دولت آلمان از تقریبا دو ماه پیش تاکنون، تنها موفق به دستگیری ۳ عضو گروه طالبان در آلمان شده است. این سه مهاجر که ۱۷، ۱۹ و ۲۰ ساله هستند گفته می شود علیه نیروهای امنیتی افغانستان جنگیده اند و اموزش های تروریستی طالبان را نیز گذرانده اند. با وجود این، دادستانی آلمان همچنان در حال جمع آوری مدارک و اسناد کافی مبنی بر عضویت این ۳ مهاجر در گروه طالبان است، و همچنان مشخص نیست که آیا دادستانی موفق خواهد شد این ۳ را به دادگاه محاکمه فرا خواند و یا خیر.

از سویی دیگر دولت آلمان نمی تواند به آسانی با دولت افغانستان برای جمع آوری اطلاعات این چنینی همکاری کند. از این رو مهاجرانی که ادعای عضویت طالبان را دارند می گویند که اگر به افغانستان بازگردند، یا از سوی دولت و یا از سوی طالبان جانشان در خطر می باشند.

این گزارش در حالی مطرح می گردد که پیش تر مقامات آلمان اعلام کرده بودند که تصمیم به اخراج بیش از ۱۲ هزار مهاجر افغانستانی را دارند. این مهاجران درخواست پناهندگی شان پذیرفته نشده و طبق زمانبندی مشخصی به کابل انتقال داده می شوند.

یک گروه از این مهاجران روز پنجشنبه با یک هواپیمای چارتر (دربست) از فرانکفورت به کابل انتقال داده شدند. قرار بود این گروه شامل ۵۰ مهاجر باشد، که اما ۱۶ تن از این مهاجران بدلیل این که زیر سن قانونی بودند، اجازه سوار بر هواپیما را نیافتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *