سیاستِتیتر یک

روسیه: هیچ کشوری هنوز آماده نیست که طالبان را به عنوان دولت افغانستان بشناسد

«واسیلی نبنزیا» نماینده دایمی روسیه در سازمان ملل متحد روز جمعه ۷ عقرب گفت که همچنان هیچ کشوری آمادگی این را ندارد تا طالبان را به عنوان دولت رسمی افغانستان به رسمیت بشناسد و این گروه بتواند نماینده ای در سازمان ملل متحد داشته باشد.

این در حالیست که پیش تر و پیش از آغاز هفتادوششمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد، سرپرست وزارت خارجه طالبان در نامه ای، سهیل شاهین سخنگوی این گروه در دوحه قطر را به عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده بود.

واسیلی نبنزیا همچنین گفته است: «به مسئله تحریم های سازمان ملل و دیگر تحریم ها علیه طالبان باید رسیدگی شود، اما شاید الان زمانش نیست.»

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد افزود: «موضوع به رسمیت شناختن طالبان زمانی مورد بحث قرار می گیرد که جامعه جهانی مطمئن گردد، آنها (طالبان) تمامی تعهداتی را که اعلام کرده اند عملی می کنند.»

به نقل از رویترز، واسیلی نبنزیا اشاره به تعهداتی کرد که طالبان پس از سقوط دولت پیشین در افغانستان اعلام کرده بود.

وی همچنین به کمیته اعتباربخشی سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: «زمانی که اعتبارنامه سفیری به این کمیته ارائه می گردد، این اعتبارنامه ها از سوی دولت ها ارائه می گردد. اگر این اعتبارنامه از سوی دولتی ارائه گردد که هیچ کس آن را به رسمیت نمی شناسد؛ خب، خودتان قضاوت کنید.»

لازم به ذکر است که ۹ عضو کمیته اعتباربخشی سازمان ملل که روسیه، چین و آمریکا هم از اعضای آن هستند، ماه آینده درباره موضوع نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد جلسه دارند که احتمالا قبل از پایان سال میلادی جاری تصمیم خود را نیز اعلام می کنند.

نماینده روسیه در سازمان ملل همچنین علاوه کرد: «اولویت اصلی در حال حاضر ثبات افغانستان است. اقتصاد افغانستان بخاطر نبود منابع و مسدودی دارایی ها در لبه فروپاشی است؛ و با توجه به بیانیه های مختلف صادر شده در این خصوص می توان گفت که قرار نیست این منابع به این زودی ها آزاد گردد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا