سیاستِتیتر یک

روسیه: طالبان شایستگی پیروزی را داشتند

ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان می گوید طالبان از آنجایی که علیه اشغال جنگیدند شایستگی پیروزی شان را داشتند.

کابلوف در گفت و گو با «نیوزویک در مسکو» افزود طالبان در مبارزه با امریکا و ناتو روحیه بالایی داشتند و برای استقلال جنگیدند.

وی تاکید کرد روسیه می خواهد افغانستان یک حکومت نرمال داشته باشد و با خود و همسایگانش در صلح باشد.

کابلوف اما نسبت به گسترش تروریزم و مواد مخدر به بیرون از افغانستان ابراز نگرانی کرد.

نماینده ویژه روسه در امور افغانستان گفت:« از نزدیک اقدامات طالبان را نظارت می کنیم، به حکومت آنها احترام می گذاریم اما این به معنای پذیرش طالبان از سوی روسیه نیست.»

 اقای کابلوف افزود:« در سال ۱۹۹۰ میلادی زمانیکه طالبان برای اولین بار به قدرت رسیدند، از کابل بازدید کرده بودم و اینک از طریق تلویزیون کابل را مشاهده می کنم: تفاوت بزرگی بین طالبان دیروز و طالبان امروز می بینم: کانال های تلویزیونی در افغانستان فعال هستند و کارشناسان طالبان و منتقدین آنها در برنامه های تلویزیونی جر و بحث می کنند و حداقل در ده ولایت دختران به مدرسه می روند. این پیشرفت کندی ست اما امیدوار کننده است.»

کابلوف در عین حال مبارزه طالبان با داعش را ستایش نمود و گفت آنها با یک تهدید بین المللی مبارزه می کنند و این کار را بهتر از دولت قبلی افغانستان که از سوی امریکا تمویل می شد، انجام می دهند.

وی افزود مردم افغانستان زمان بسیار سختی را پیشرو دارند چون زمستان نزدیک است و این وظیفه مشترک جامعه بین الملل است تا اقدام کنند و کمک های عاجل انسانی را به افغانستان تحویل دهند.

آقای کابلوف در عین حال تاکید کرد روسیه تسلیحات نظامی در اختیار طالبان قرار نمی دهد چون امریکا حجم بالایی از تسلیحات را از خود در افغانستان به جا گذاشته اند.

وی افزود روسیه اما به مردم افغانستان کمک های انسان دوستانه ارسال می کند و از این کار از هفدهم نوامبر آغاز می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا