سیاستِتیتر یک

روسیه: طالبان توانایی کنترل شمال افغانستان را ندارد

«بلغاریان میلیتری» به نقل از یک مقام وزارت خارجه روسیه گفته است که مسکو شواهدی در دست دارد که نشان می دهد طالبان توانایی کنترل مناطق شمالی در افغانستان را ندارد.

اینترفکس به نقل از «آندری رودینکو» معاون وزارت خارجه روسیه امروز (جمعه ۱۶ میزان) نوشته است: “ما از نزدیک وقایع را در افغانستان بویژه در مناطق شمالی آن دنبال می کنیم. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد در واقع طالبان بر اوضاع کنترل ندارد. اما امیدواریم که آنها به وعده هایی که داده اند عمل کنند.”

پیش تر گزارش هایی مطرح گردید که گویا طالبان تاجیکستان که در مناطق شمالی افغانستان پناهگاه گرفته اند اعلام آمادگی جنگ علیه تاجیکستان کرده اند.

رودینکو در همین حال گفت: “اگر لازم باشد، روسیه از تاجیکستان هم در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی و هم در چارچوب روابط دوجانبه حمایت خواهد کرد.”

در حالی این گفته از سوی این مقام وزارت خارجه روسیه مطرح می گردد که طالبان کنترل اوضاع در شمال افغانستان را ندارد، که ظهر امروز (جمعه ۱۶ میزان) یک مسجد اهل تشیع در ولسوالی سیدآباد ولایت قندز در شمال کشور هدف یک حمله سهمگین انتحاری بود.

این انفجار زمانی رخ داد که مردم در حال ادای نماز بودند.

تاکنون گزارش دقیقی از آمار تلفات این حادثه منتشر نشده است، اما گفته می شود که آمار جان باختگان این حادثه بیش از ۵۰ تن باشد که احتمال افزایش نیز وجود دارد.

تاکنون فرد و یا گروهی مسئولیت این رویداد تروریستی را بر عهده نگرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا