• انتشار: ۱۷ جوزا ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۰:۴۷
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 25
پرینت

روسیه خواستار برقراری آتش بس یمن در ماه رمضان شد

از ماه ژانویه سال جاری میلادی و همزمان با سقوط شهر صنعا پایتخت یمن بدست نیروهای انصارالله، این کشور در بحران به سر می برد ولی از فروردین ماه سال جاری، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از کشورهای عربی به این کشور حمله کرده که این موضوع، بحرانی انسانی را در یمن به وجود آورده است.

به گزارش خبرگزاری رها به نقل از مهر، ماه مبارک رمضان از روز ۱۸ ژوئن (احتمالا ۲۷ خردادماه) سال جاری آغاز و در روز ۱۷ جولای به اتمام خواهد رسید.

بر این اساس از ماه ژانویه سال جاری میلادی و همزمان با سقوط شهر صنعا پایتخت یمن بدست نیروهای انصارالله، این کشور در بحران به سر می برد ولی از فروردین ماه سال جاری، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از کشورهای عربی به این کشور حمله کرده که این موضوع، بحرانی انسانی را در یمن به وجود آورده است.

در همین رابطه «ویتالی چورکین» سفیر روسیه در سازمان ملل متحد بعد از جلسه شورای امنیت ابراز امیدواری کرد که بان کی مون دبیرکل و استفان او برایان فرستاده ویژه وی در امور یمن اقدام لازمی برای حفاظت از شهروندان یمنی در میانه خشونت های جاری انجام دهند.

وی افزود: ما از فرستاده ویژه دبیرکل خواستیم تا اقدامات لازم را برای برگزاری هرچه سریعتر گفتگوهای صلح انجام دهد؛ یکی از نگرانی ها آمدن ماه رمضان است. چورکین همچنین ابراز امیدواری کرد این امکان وجود داشته باشد تا گفتگوهای صلح یمن در ماه رمضان برگزار شود و همزمان با آن آتش بس بشردوستانه برای کمک رسانی به مردم این کشور آغاز شود.

این در حالی است که در جلسه چهارشنبه شب شورای امنیت، دبیرکل سازمان ملل و فرستاده ویژه وی گزارشی در پشت درهای بسته درباره بحران انسانی فزاینده در یمن ارائه کردند. گفتنی است سازمان جهانی بهداشت تخمین زده است که از ابتدای حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن، بیش از ۲ هزار نفر از شهروندان این کشور کشته و ۸ هزار نفر دیگر نیز زخمی شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.