• انتشار: ۳ سرطان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۵۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 59816
پرینت

روسیه خطاب به امریکا و غرب: افغانستان حربه سیاسی نیست

نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه کشورهای غربی را از استفاده از مساله افغانستان به عنوان حربه سیاسی برای دستیابی به اهداف ژئوپلیتیک برحذر داشت.

 پاتروشف روز پنجشنبه در کنفرانس بین المللی امنیتی مسکو اظهار داشت: استفاده از مساله افغانستان به عنوان حربه ای برای حل مسائل ژئوپلیتیک غیرقابل قبول است.  

وی افزود: ما به این نکته توجه داریم که آمریکا و ناتو به وعده خود برای کمک های مادی به دولت افغانستان، حمایت از نیروهای امنیتی این کشور،  تامین شرایط فعالیت فرودگاه بین المللی کابل و حل سایر مسائل اولویت دار پایبند خواهند بود.  

 دبیر شورای امنیت روسیه گفت: در همین حال معتقدیم که استفاده از مساله افغانستان برای حل مسائل ژئوپلیتیکی ازجمله تقویت و افزایش حضور نظامی بازیگران غیرمنطقه ای در منطقه آسیای مرکزی غیرقابل قبول است.

وی خاطرنشان کرد که روسیه خواهان آغاز گفت و گوهای بین گروههای داخلی افغانستان با کمک شرکای بین المللی است.  

دبیر شورای امنیت روسیه در مورد مذاکرات سازش بین افغانستانی گفت که روسیه در این مذاکرات ازجمله در فرمت مذاکرات مسکو مشارکت فعال دارد. 

دبیر امنیت ملی روسیه با اظهار تاسف  از اینکه کشورهای دیگر، همکاری با روسیه علیه تروریستها در سوریه را ضروری ندانستند، گفت: تشدید اوضاع در افغانستان، با خروج نیروهای آمریکایی و ناتو، به رشد تروریسم در این کشور کمک می کند.

وی افزود: علاوه بر آن تلاش می کنیم که از مکانیسم های موجود همکاری از طریق سازمان همکاری شانگهای، سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان جامعه کشورهای مشترک المنافع (همسود) برای این منظور حداکثر استفاده را بکنیم. 

پاتروشف هشدار داد: بدتر شدن اوضاع افغانستان که با خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از این کشور به چشم می خورد، موجب رشد تروریسم در این کشور می شود. 

 وی خاطرنشان کرد که تروریست های داعشی و القاعده در افغانستان در حال افزایش تحرکات خود هستند. 

پاتروشف گفت: در دوره حضور کشورهای غربی در افغانستان، تولید مواد مخدر در این کشور دهها برابر افزایش یافته و دست کم ۴۰ برابر رشد کرده است.

 به گفته وی، تولید و قاچاق مواد مخدر، منبع مالی بسیار بزرگی برای تروریست ها در افغانستان بوجود آورده است. 

 نیروهای آمریکایی در راس نیروهای ناتو از اول ماه می شروع به خروج از افغانستان کرده اند و به گفته مقامهای آمریکایی این روند روز ۱۱ ماه سپتامبر به پایان می رسد. 

 پیشرفت هایی در همکاری روسیه و آمریکا درباره ثبات راهبردی بدست آمد

دبیر شورای امنیت روسیه خاطرنشان کرد که هم اکنون می توان از بدست آمدن پیشرفت هایی در همکاری روسیه و آمریکا در عرصه ثبات راهبردی سخن گفت.

وی در این رابطه به تمدید پیمان استارت-۲، بیانیه مشترک سران روسیه و آمریکا در اجلاس اخیر ژنو و تصمیم برای ازسرگیری مذاکرات در مورد ثبات راهبردی بین دو کشور اشاره کرد. 

اجلاس ناتو ضدروسی بود

 پاتروشف در ادامه سخنان خود گفت که اجلاس اخیر ناتو روحیه شدید ضدروسی شرکت کنندگان در آن را نشان داد و ادعای سران این پیمان برای ایفای نقش پلیس جهانی را به نمایش گذاشت. 

وی افزود: ما اطلاع داریم که سیاست بلوک بندی چه پیامدهای مخربی برای امنیت بین المللی و منطقه ای به همراه دارد. 

دبیر شورای امنیت روسیه این را نیز گفت که تغییرات جهانی اقلیمی ممکن است نقشه جهان را تغییر دهد و باعث بروز بحران های بی سابقه و گسترده جهانی شود. 

نهمین کنفرانس مسکو در مورد امنیت بین المللی دیروز چهارشنبه در پایتخت روسیه آغاز بکار کرده است. در این همایش دو روزه  نمایندگان وزارتخانه های دفاع، سازمان های بین المللی و کارشناسان دولتی و غیر دولتی در تلاشند تا پاسخ سوالات اصلی امنیت جهانی را بیابند.

بر اساس گزارش وزارت دفاع روسیه بیش از ۶۰۰ مهمان در نهمین کنفرانس مسکو در مورد امنیت بین المللی شرکت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.