• انتشار: 27 ژوئن 2020
  • ساعت: 11:05
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45239
پرینت
سازمان استخبارات امریکا:

روسیه به طالبان برای کشتن نیروهای امریکایی در افغانستان پول می پرداخته است

به نظر می رسد جدال امریکا و روسیه بر سر در اختیار گرفتن طالبان با نشر یک ارزیابی تازه سازمان استخباراتی امریکا وارد فاز تازه ای شده است.

براساس یک ارزیابی طبقه بندی شده سازمان استخبارات ایالات متحده امریکا، واحد جاسوسی روسیه به طالبان برای انجام حملات مرگبار علیه سربازان امریکایی مستقر در افغانستان پول پرداخت می کرده است.  

این ارزیابی در مورد نقش سازمان اطلاعاتی ارتش روسیه در تقویت حملات کشنده طالبان علیه نیروهای امریکایی در افغانستان در حالی مطرح می شود که دونالد ترامپ قصد دارد بخش عمده ای از نیروهای امریکایی را از  افغانستان خارج کند و دیپلمات های امریکا که یک توافق صلح با طالبان امضا کرده اند سخت در تلاش اند، طالبان را به گفت و گوی مستقیم با دولت کابل بکشانند.

به نقل از نیویورک تایمز، محتوای این ارزیابی که اوایل بهار گذشته به کاخ سفید تحویل داده شده و تنها تعداد کمی از مقامات امریکایی از آن باخبر بودند نشان می دهد که روسیه در افغانستان اقدامات مهمی داشته است.  

در این ارزیابی در عین حال موارد مشخصی از کشته شدن سربازان امریکایی در افغانستان به واسطه پول های پرداختی روسیه به طالبان ذکر نشده است.

کاخ سفید، سازمان اطلاعات مرکزی امریکا(سی آی ای) و وزارت دفاع امریکا(پنتاگون) از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده اند و سفارت روسیه در واشنگتن هم در مورد این ارزیابی سکوت کرده است.

این در حالی ست که به گفته مقامات غربی، واحد مخفی سازمان اطلاعات ارتش روسیه(GRU) گهگاهی عملیات های کشنده ای علیه مخالفان مسکو انجام می دهد.  

به گفته این مقامات، واحد مخفی سازمان اطلاعات  ارتش روسیه، مسئول مسموم ساختن سرگئی اسکریپال، افسر پیشین سازمان اطلاعات ارتش روسیه، و دخترش در بریتانیا می باشند، اتهامی که مسکو رد کرده است.

گفتنی ست ارزیابی سازمان استخباراتی امریکا در مورد پرداخت پول به طالبان از سوی روسیه در حالی مطرح می شود که پیشتر نیز برخی گزارشات از حمایت مالی و تسلیحاتی روسیه از طالبان خبر داده بودند.

به هر صورت رقابت روسیه و امریکا به عنوان دو بازوی پرقدرت به دوران جنگ سرد بر می گردد، زمانیکه تمام کشورهای جهان تلاش می کردند خود را به یکی از قطب های قدرت وصل شده ببینند.

اکنون نیز روسیه به هیچ صورت دوست ندارد امریکا تنها جولان دهنده در سیاسیت آشفته افغانستان که کانون مهمی در  تحولات منطقه و حتی جهان به شمار می رود به شمار آید.

در همین راستا ارتباط روسیه با طالبان اکنون برای بسیاری یک امر بدیهی به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.