سیاست

روسیه به تصمیم امریکا برای تحویل چرخبال های افغانستان به اوکراین اعتراض کرد

سرویس همکاری نظامی و فنی فدرال روسیه طی بیانیه ای نسبت به تصمیم وزارت دفاع امریکا برای تحویل «چرخبال های ام آی ۱۷» به اوکراین که قرار بوده به افغانستان داده شوند، اعتراض کرده و آن را مغایر با مفاد قرارداد خود با امریکا دانسته است.

وزارت دفاع امریکا چندی پیش اعلام کرده بود که به منظور کمک نظامی به اوکراین برای مقابله با تهاجم نظامی روسیه، هلی کوپترهای ام آی ۱۷ روسی را که طی قراردادی از مسکو برای ارتقای ارتش افغانستان خریداری کرده بود، به اوکراین می دهد.

اوکراین نیز پس از آن رسما اعلام کرد که با پذیرش این هلی کوپترها موافق است.

اما سرویس همکاری نظامی و فنی فدرال روسیه در بیانیه اش این تصمیم امریکا را «خودسرانه» خوانده و گفته است که براساس قرارداد صادرات تسلیحات نظامی روسی که در سال ۲۰۱۱ میان این کشور و پنتاگون به امضا رسید، ارسال هر گونه سلاح و یا تجهیزات نظامی ساخت روسیه به کشور ثالث به شمول اوکراین ممنوع است.  

بیانیه این اداره افزوده است که در قرارداد صراحتا مشخص شده که این چرخبال ها برای انتقال به نیروهای نظامی افغانستان است و مشمول صادرات مجدد یا انتقال به هیچ کشور ثالث نمی شود.

اداره مذکور می گوید که تصمیم وزارت دفاع امریکا برای تحویل چرخبال های افغانستان به اوکراین مبانی حقوق بین الملل و مفاد قرارداد روسیه و امریکا را نقض می کند.

تاکنون شمار دقیق این هلی کوپترها معلوم نیست، اما سی ان ان در گزارشی گفته است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، ۵ چرخبال برای تعمیر و نگهداری در اوکراین بود که هم اکنون به دولت ولودیمیر زلنسکی داده می شود.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا