• انتشار: 24 نوامبر 2015
  • ساعت: 21:04
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 4621
پرینت

روسیه بر حمایت از افغانستان در جنگ با داعش تاکید کرد

والنتینا ماتوینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه می گوید که کشورش تجهیزات نظامی رایگان به افغانستان می دهد زیرا روسیه نیز نگران افزایش نفوذ داعش در منطقه می باشد.

خانم ماتوینکو امروز سه شنبه در گفتگو با فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه/سنای کشور گفت مسکو از نزدیک اوضاع جاری در افغانستان را بررسی می کند و افزایش فعالیت های طالبان را نادیده نخواهد گرفت.

خانم ماتوینکو افزود “روسیه مخصوصا نگران اوضاع در کندز و بدخشان می باشد زیرا فعالیت های شورشیان طالبان در این دو ولایت در حال افزایش است.”

وی گفت که کشورش به افغانستان در امر مبارزه با تروریسم سلاح و تجهیزات رایگان ارائه می دهد.

رئیس شورای فدراسیون روسیه همچنین از تصمیم کابل برای مدرنیزه کردن نیروی هوایی خود استقبال کرد.

وی همچنین وعده کمک در بخش آموزش نظامی و پولیس را به آقای فضل هادی مسلمیار داد.

گفتنی است در اواخر ماه اکتبر سال جاری، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور از روسیه درخواست خرید هلی کوپتر (MI-35) کرد تا بتوان با شورشیان افراطی در کشور مبارزه کند.

فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه کشور نیز گفت که افغانستان از کمک های روسیه در امر مبارزه با تروریسم تقدیر می کند.

وی خاطرنشان کرد که اتفاقات ۱۴ ساله گذشته نشان می دهد که تروریسم تهدیدی همگانی برای تمامی ملت ها می باشد و باید با تلاشی جمعی حل گردد.

لازم به ذکر است که روسیه از سال ۲۰۱۰ تاکنون به افغانستان سلاح های سبک و وسائط نظامی به صورت رایگان می دهد.

در سال ۲۰۱۴، آمریکا پایان ماموریت نظامی خود را در افغانستان اعلام کرد، و ائتلاف نیروهای خارجی به رهبری آمریکا بیشتر سربازان خود را از کشور خارج کرد و نیروهای امنیتی افغانستان مسئولیت کامل تامین امنیت را به عهده گرفتند.

گرچه فقط ۱۳،۰۰۰ سرباز آیساف قرار است تا پایان سال ۲۰۱۶ در افغانستان بماند که فقط مسئولیت آموزش نیروهای امنیتی کشور را به عهده دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.