برگزیده هاسیاست

روسیه برای به رسمیت شناختن طالبان با متحدانش در حال مذاکره است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز (پنجشنبه ۲ جدی) در یک نشست خبری گفت که مسکو با تمامی شرکای بین المللی اش در حال کار است تا به یک تصمیم جامع در خصوص به رسمیت شناختن طالبان دست یابند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک در این خصوص گفت: «برای به رسمیت شناختن، باید به این واقعیت بپردازیم که آیا نیروهای طالبان که موفق شدند قدرت را در افغانستان بدست بگیرند، واقعا می گذارند تمامی گروه های قومی در رهبری افغانستان نماینده داشته باشند؛ و به نظر من، این تنها موردی است که اگر عملی شود امید برای ثبات در افغانستان افزایش می یابد.»

آقای پوتین همچنین گفت: «ما از آنهایی که هم اکنون در راس قدرت در افغانستان هستند توقع داریم؛ انتظار داریم شرایط به نحو مثبت در افغانستان تغییر کند. تنها در آن موقع است که می توانیم روی خارج کردن نام آنها از لیست سازمان های تروریستی تصمیم بگیریم.»

وی تاکید کرد که «البته خارج کردن نام آنها از لیست سازمان های تروریستی باید از طریق سازمان ملل متحد صورت بگیرد. این تصمیم تنها به دست روسیه نیست.»

او در همین حال گفت اما افغانستان در حال حاضر به حمایت نیاز دارد و کشورهایی که طی ۲۰ سال گذشته در خاک افغانستان بودند و اقتصاد آن را خراب کردند هم اکنون باید مسئولیت شان را بپذیرند.

این گفته ها در حالی مطرح می گردد که طالبان بارها اعلام کرده اند که تمامی شرایط به رسمیت شناخته شدن را دارند و از جامعه جهانی خواسته اند تا آنها را به عنوان حاکمان مشروع افغانستان قبول کنند.

اما تقریبا تمامی کشورهای جهان مواردی به شمول تشکیل دولت همه شمول با نمایندگی از تمامی  اقوام و رعایت حقوق انسانی به ویژه زنان و دختران را به عنوان پیش شرط هایی برای به رسمیت شناختن طالبان مطرح کرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا