• انتشار: 20 سپتامبر 2015
  • ساعت: 12:43
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 2782
پرینت

روستایی عجیب که در آن دختران در ۱۲ سالگی مذکر می شوند

“جانی” به لحاظ فیزیکی و هم به لحاظ زیست شناختی یک پسر است، اما جالب این جاست که او تا سن دوازده سالگی هیچ آلت تناسلی نخواهد داشت.

جانی یکی از صدها کودکی است که در روستایی دور افتاده در جنوب غربی جمهوری دومینکن زندگی می کند. کودکان در این روستا مونث به دنیا می آیند، اما به طور عجیبی در سن دوزاده سالگی تغییر جنسیت می دهند.

شاید موضوع تغییر جنسیت جانی برای ما عجیب باشد، اما برای ساکنان این روستا این موضوع کاملا عادی شده است. به این نوع کودکان در این روستا به زبان محلی خود “جیویدوکس” و یا اگر تحت اللفظی ترجمه کنیم “آلت تناسلی در ۱۲ سالگی” می نامند.

جانی می گوید “به خاطر دارم که قبلا دامن سرخ بلندی می پوشیدم. من در شفاخانه به دنیا نیامدم، اما هیچ کس نمی دانست چه جنسیتی دارم.”

“من به مکتب می رفتم ولی هیچ گاه دوست نداشتم که دامن بپوشم. زمانی که والدینم برای من اسباب بازی/سامان های بازی دخترانه خریدند هرگز زحمت بازی کردن با آنها را به خود ندادم. تنها چیزی که می خواستم این بود که با پسر/بچه ها بازی کنم.”

تغییر جنسیت دختر به پسر

جانی که دختر متولد شد، در سن هفت سالگی تبدیل به پسر شد.

این اختلال جنسیتی در این روستا بدلیل کمبود آنزیم تولید کننده هورمون جنسیتی مذکر به نام “دیدرو تستسترون” در جنین می باشد.

جنین چه مذکر باشد و چه مونث، غده هایی درونی ترشح کننده دارند که یاخته های جنسیتی تولید می کنند و همچنین برآمدگی کوچکی میان پاهای خود به نام “تکمیزه” دارند. در هشت هفتگی، جنین های مذکر که کروموسوم های نوع Y دارند شروع به تولید “دیدرو تستسترون” در حجم بالایی می کنند که سبب می شود این برآمدگی کوچک میان پاهای کودک تبدیل به آلت تناسلی مذکر شود. در جنین های مونث این برآمدگی تبدیل به “بظر” می شود.

اما بعضی کودکان مذکر، کمبود آنزیم کاهش دهنده ۵-A دارند که سبب فراتاخت هورمونی می شود، و باعث می شود آنها مونث متولد شوند و آن برآمدگی کوچک به ظاهر مهبل به نظر برسد. و این روند تا زمانی که کودک به سن بلوغ نرسیده تغییر نمی کند، اما به محض رسیدن به سن بلوغ، یک فراتاخت هورمونی دیگر تولید می شود که سبب بازتولید ارگان های مذکری می شود. چیزی که باید در جنین رخ می داد، در کودکان این روستا ۱۲ سال بعد اتفاق می افتد. تن صدای آنها تغییر می کند و در نهایت آلت تناسلی مردانه در آنها پدیدار می شود.

برای جانی این اتفاق در سن هفت سالگی رخ داد.

او می گوید هیچ گاه احساس نکرده که دختر است و بعد از اینکه کاملا یک پسر شده بسیار خوشحال است.

جانی گفت “زمانی که کاملا تغییر کردم زندگی برایم لذت بخش تر شد.”

مادری دیگر از دختر خود به نام کارلا سخن می گوید که چطور در سن ۹ سالگی دخترش کم کم شروع به تغییر جنسیتی کرده است. وی می گوید که زمانی که کارلا ۵ سال سن داشت متوجه شد که دخترش دیگر به بازی های دخترانه علاقه نشان نمی دهد و صدایش نیز شروع به تغییر کرده است.

کارلا دختر این خانم می گوید “هم اکنون حس می کنم که یک مرد هستم.”

جالب این جاست که بسیاری ها در این روستا تصمیم ندارند پس از اینکه جنسیت آنها تغییر کرد نام خود را تغییر دهند و با همان نام  مونث زندگی می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.