• انتشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۲:۵۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18838
پرینت

روسای جمهور افغانستان و ترکمنستان طی تماس تلفنی درباره پروژه تاپی گفتگو کردند

دولت ترکمنستان گفته است که روسای جمهور افغانستان و ترکمنستان طی یک تماس تلفنی با یکدیگر در خصوص پروژه گاز موسوم به «تاپی» گفتگو کردند.

دولت ترکمنستان در خبرنامه ای گفته است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان طی یک تماس تلفنی با «قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در خصوص توسعه روابط دو جانبه میان دو کشور و پروژه گاز (ترکمنستان-افغانستان-پاکستان و هند) موسوم به «تاپی» با یکدیگر گفتگو کردند.

طول کلی این خط لوله یک هزار و هشتصد و چهارده کیلومتر خواهد بود، که ۲۱۴ کیلومتر آن  در ترکمنستان گذاشته می شود، ۷۷۴ کیلومتر در افغانستان و در نهایت ۸۲۶ کیلومتر دیگر در خاک پاکستان قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که اجرای عملی پروژه تاپی بصورت جداگانه در هر کشور صورت می گیرد.

کار ساخت این پروژه در قسمت ترکمنستان در تاریخ ۱۳ دسامبر سال ۲۰۱۵ آغاز شد و گفته می شود که ظرفیت انتقال سالانه این خط لوله گاز به ۳۳ میلیارد مکعب می رسد.

لازم به ذکر است که تجارت و اقتصاد، سوخت و انرژی، مهندسی برق و دیگر صنایع از جمله اولویت های اصلی دو کشور برای همکاری با یکدیگر محسوب می گردد.

روسای جمهور دو کشور در این گفتگوی تلفنی همچنین در خصوص مسایل دیگر دو جانبه مانند سیاست های منطقه ای و بین المللی با یکدیگر به بحث و گفتگو پرداختند.

خبرنامه دولت ترکمنستان می افزاید که قربان قلی بردی محمداف که به تازگی در انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر رای آورده است، از محمد اشرف غنی دعوت بعمل آورد تا از ترکمنستان دیدار کند.

آقای غنی نیز به آقای بردی محمداف بخاطر بردش در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.