مصاحبه و گزارشِتیتر یک

روز جهانی زن؛ وضعیت زنان و دختران در افغانستان نگران  کننده است

در روز بین المللی زنان چندین سازمان بین المللی و ماموریت دیپلماتیک اعلام کردند نسبت به وضعیت زنان و دختران در افغانستان نگران هستند و در عین تعهد سپردند در کنار آنها بایستند.

دبرا لاینز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان، گفت ماموریت کمک سازمان ملل در افغانستان در کنار زنان و دختران افغان می ایستد چون آنها با عواقب منفی چندین بحران و نابرابری جنسیتی و تبعیض روبرو هستند.

وی افزود:«آنچه امروز در افغانستان شاهد هستیم بحران هایی مرکب از عوامل اسف بار است. همه از بحران های اخیر متاثر شده اند اما وضعیت زنان و دختران به مراتب نگران کننده است چون آنها از حقوق و برخورداری از فرصت ها محروم شده اند.»

یوناما تاکید کرد مشارکت کامل و برابر زنان در تمام عرصه های زندگی عمومی برای آینده افغانستان حیاتی است و نادیده گرفته شدن حقوق آنها در زمینه آزادی بیان، کار و تحصیل به معنای از دست رفتن توسعه اقتصادی بیشتر افغانستان می باشد.

براساس اعلام یوناما هرگونه صلح و التیام یا ثبات بدون مشارکت معنا دار زنان در زندگی عمومی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ممکن نیست.

عفو بین الملل

عفو بین المللی نیز در روز بین المللی زنان گفت زنان در افغانستان از حقوق اساسی خود محروم هستند و در راه رسیدن به حقوق شان می بایست حمایت شوند.

اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین الملل، گفت:«دولت های جهان می بایست حقوق زنان و دختران را در مرکز توجه سیاست خارجی خود در قبال افغانستان قرار دهند. آنها باید از مدافعین حقوق زنان در افغانستان حمایت کنند. دسترسی برابر زنان و دختران به آموزش، اشتغال و خدمات ضروری به دور از تعصب می بایست فراهم گردد.»

دیده بان حقوق بشر

دیده بان حقوق بشر نیز گفت زنان و دختران افغان با چالش های متعددی در هفت ماه گذشته روبرو شده اند و حقوق شان نایده گرفته شده است و پاسخ جامعه بین الملل در این باره بسیار ناچیز بوده است. پاسخ دنیا سکوت بوده است و چندین کشور با افتخار مدعی سیاست خارجی فیمینیستی هستند. پاسخ جامعه بین الملل فوریت لازم را نداشته و نشانه های کمی مبنی بر یک برنامه هماهنگ شده موثر برای حفاظت از حقوق زنان و دختران در افغانستان مشاهده می شود.

سفارت امریکا در کابل(فعال از دوحه)

سفارت امریکا در کابل(فعال از دوحه)، اتحادیه اروپا در افغانستان و چندین ماموریت دیپلماتیک دیگر نیز خواستار حفظ حقوق زنان و دختران افغان و مشارکت آنها در زندگی سیاسی و اجتماعی شدند.

امارت اسلامی طالبان نیز در روز جهانی زن اعلام کرد در حمایت از زنان و دختران متعهد است.

وزارت امور خارجه طالبان در پیامی به مناسبت روز جهانی زن در تویتی نوشت جنگ های طولانی برای زنان بسیار مضر بوده و امارت اسلامی در روشنی دین مبین اسلام متعهد به رفع مشکلات زنان و فراهم سازی امکانات برای دسترسی به یک زندگی پرافتخار و سعادتمند می باشد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان، هم در تویتی گفت امارت اسلامی متعهد به رعایت حقوق شرعی تمام زنان افغان می باشد. روز جهانی زن فرصت خوبی برای تمام زنان افغان است تا حقوق شرعی و قانونی خود را مطالبه کنند.

مجاهد در عین حال تاکید کرد امارت اسلامی از حقوق تمام زنان افغان دفاع می کند.

این در حالی ست که از سرنوشت چند فعال زن دستگیر شده هنوز خبری نیست. این فعالین زن چندی پیش در اعتراض به نادیده گرفته شدن حقوق شان توسط امارت اسلامی به صورت مسالمت آمیز به سرک آمده بودند.

از سویی هم طالبان در شش ماهی که از تسلط دوباره شان بر افغانستان می گذرد روز به روز محدودیت ها علیه زنان را افزایش می دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا