• انتشار: 4 آوریل 2020
  • ساعت: 02:31
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43177
پرینت

روزهای سخت قرنطین در کابل/شهروندان از کرونا و گرسنگی در هراس اند

حدود ۸ میلیون از ساکنان کابل به عنوان پایتخت یکی از فقیرترین و جنگ زده‌ترین کشورهای جهان، باید از میان جلوگیری از شیوع کرونا و تامین موادغذایی یکی را انتخاب کنند.

 روزنامه انگلیسی گاردین اجرای تعطیلی کامل در کابل پایتخت افغانستان را موجب ترس و افزایش گرسنگی توصیف کرد و نوشت: ساکنان پایتخت افغانستان بین مبتلا نشدن به کرونا و تامین غذا برای خانواده خود با انتخاب جدی روبرو هستند. 

گاردین در این گزارش با اشاره به وحشت حاکم در کابل و افزایش گرسنگی به دلیل اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی جهت مهار کرونا، افزود: حدود ۸ میلیون از ساکنان کابل به عنوان پایتخت یکی از فقیرترین و جنگ زده‌ترین کشورهای جهان، باید از میان جلوگیری از شیوع کرونا و تامین موادغذایی یکی را انتخاب کنند. 
در این گزارش آمده است: بسیاری از ساکنان شهر کابل دستور ممنوعیت تردد در معابر را نادیده گرفتند. حتی کارگران و دست فروشان در زیر تابلوهای تبلیغاتی که پیام هشدار دهنده درخصوص خطر ویروس کرونا روی آن نوشته شده است تا زمانی به کار خود ادامه می‌دهند که سرانجام نیروهای پلیس وارد صحنه شده و آنان را متفرق می‌کنند. 
تعطیلی شهر کابل در حالی صورت گرفت که وزیر بهداشت افغانستان بی‌اعتنایی مردم را مورد سرزنش قرار داد. وی هشدار داد: “اگر ما کرونا را جدی نگیرم، این ویروس به خطر جدی پیش روی ما خواهد بود به همین دلیل نیاز به پیروی از تمهیدات بهداشتی است”. 
گاردین به نقل از اظهارات چند هفته گذشته وزیر بهداشت افغانستان نوشت: برآوردها نشان می‌دهد که بیش از ۲۵ میلیون نفر در افغانستان در خطر ابتلا به کرونا قرار دارند و حداقل ۱۶ میلیون نفر نیز علائم آن را نشان می‌دهند بنابراین اگر به تمهیدات بهداشتی عمل شود می‌توان جلوی گسترش این بیماری را گرفت. 


اعمال طرح فاصله گذاری اجتماعی (تعطیلی کامل) در کابل امری اجتناب ناپذیر است اما بسیاری از آنان نگرانند که زنده ماندن مردم در این شرایط و در یک کشور فقیر و جنگ زنده چندان آسان نباشد. 
گفت وگو با برخی از فروشندگان و قشر کم درآمد در شهر کابل نشان می‌دهد که آنان همچنان بین تعطیلی کسب و کار و یا ادامه فعالیت خود مانده‌اند. به گفته این افراد اگر سودی در کار نباشد آنان قادر به پرداخت اجاره و خرید نیازهای اساسی خانواده خود نخواهند بود. 
گاردین نوشت: ده‌ها هزار کارگر روزمزد از وضعیت آتی خود به شدت نگران هستند و به گفته سازمان بین المللی “یونیسف” دست کم ۶۰ هزار کودک ساکن کابل به تنهایی مشغول کار و کسب درآمدزا برای خانواده‌های خود هستند. 
بنابر این در چنین شرایط فعلی قرنطینه و یا تعطیلی ۲۱ روزه در کابل ممکن است بسیاری از افراد را به سمت فقر، گرسنگی و بی‌خانمانی سوق دهد. دولت افغانستان برای مهار کرونا از آزادی هزاران زندانی خبر داد اما همزمان با افزایش بیکاری بسیاری معتقدند که میزان جرایم خشونت آمیز و سرقت افزایش خواهد یافت. 

بازگشت پناهجویان افغان و آمادگی کابل برای مهار کرونا
گاردین در گزارشی دیگر از افزایش میزان بازگشت پناهجویان افغان از ایران به افغانستان خبر داد و نوشت: در میان هشدارها مبنی بر ممنوعیت تردد و حضور در مناطق شلوغ جهت مهار کرونا، سیل پناهجویان بازگشتی از ایران به افغانستان سرازیر می‌شود، افرادی که شغل خود را از دست داده و چاره‌ای جز بازگشت به کشورشان ندارند.
در این گزارش آمده است: شیوع کرونا در ایران باعث شده تا بیش از ۱۳۰ هزار پناهنده افغانستان مجبوز به بازگشت به کشورشان شوند و این در حالی است که شیوع کرونا در افغانستان نگرانی‌ها نسبت به افزایش خشونت و فقر را نیز تشدید کرده است.
گاردین به نقل از کارشناسان گفت: موج بازگشت کارگران و پناهندگان از ایران که در سراسر افغانستان پراکنده هستند، وضعیت امنیتی از قبل پیچیده این کشور را متشنج‌تر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.