سیاستِتیتر یک

روزنامه پاکستانی: صبر اسلام آباد در مقابل طالبان در افغانستان به آخر رسیده است

روزنامه اکسپرس تریبون پاکستان در مطلبی نوشته است که ظاهرا صبر مقام های اسلام آباد در مقابل طالبان در افغانستان به آخر رسیده است.

این روزنامه آورده است که به دنبال حملات اخیر جدایی طلبان بلوچ و جنگجویان تحریک طالبان پاکستان علیه نیروهای دولتی این کشور، مقام ها در اسلام آباد برای اولین بار طی چند ماه اخیر از گفتن سخن خود در پرده خودداری کرده و استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان را محکوم نموده اند.  

پاکستان معتقد است که تمامی حملات نیروهای مخالف دولت پاکستان از خاک افغانستان برنامه ریزی و اجرایی می گردد.

دفتر مطبوعاتی ارتش پاکستان روز گذشته (یکشنبه ۱۷ دلو) در بیانیه ای نوشت: «تروریست ها از آنسوی مرز در خاک افغانستان به روی نیروهای مرزبانی در ولسوالی کرم در خیبرپختونخواه آتش گشودند که پنج سرباز در این حملات جان خود را از دست دادند.»

بیانیه افزوده که نیروهای مرزبانی پاکستان نیز به تیراندازی این جنگجویان پاسخ داده و تلفات سنگینی به آنها وارد کرد.

ارتش پاکستان در بیانیه اش تاکید کرده است که اسلام آباد استفاده تروریستان از خاک افغانستان برای فعالیت علیه پاکستان را محکوم می کند و انتظار دارد که دولت موقت در افغانستان در آینده اجازه چنین فعالیت هایی را دیگر ندهد.

روزنامه اکسپرس تریبون علاوه می کند که این اولین بار است که اسلام آباد با لحنی تند استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان را محکوم می کند، در حالیکه در گذشته پاکستان سعی می کرده که رویدادهای مشابه را کم اهمیت جلوه دهد.

حتی پاکستان زمانی که با تخریب حصارهای مرزی در امتداد خط دیورند از سوی نیروهای امنیتی طالبان مواجه شد، آن را یک مشکل محلی عنوان کرد.

اما هم اکنون به نظر می رسد که کاسه صبر پاکستان در مقابل دولت موقت طالبان در افغانستان لبریز شده است، زیرا طالبان با توجه به وعده های پی هم همچنان نتوانسته خواسته های پاکستان را فراهم سازد.

مقام های طالبان همواره در تمامی دیدارهایشان با مقام های خارجی به ویژه مقام های پاکستان تاکید کرده اند که اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را نخواهند داد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا