دیدگاه هاسیاست

روزنامه امریکایی: طالبان عمدا هزاره ها را گرسنه نگه می دارد

روزنامه امریکایی بوستون هرالد طی مطلبی در مورد شست امریکا در افغانستان می نویسد طالبان از روی عمد رقبای قومی خود به شمول هزاره ها را گرسنه نگه می دارد و به آنها اجازه کسب و کار و تجارت نمی دهد. این اتفاق حتی در بازارهای بامیان که یک ولایت مختص هزاره ها می باشد نیز افتاده است.

براساس ادعای داگلاس گریندل، نویسنده این مطلب، درحالی که فرماندهان نظامی ایالات متحده بر حضور دست‌کم ۲۵۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان تأکید داشتند، عقب‌نشینی امریکا از افغانستان تهدیدها علیه ایالات متحده را افزایش داده است.

نویسنده به نقل از باب گیتس، رییس سابق سیا افزوده است جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا در همه موارد سیاست خارجی از جمله در مورد افغانستان دچار اشتباه شده است.

از سویی هم، نویسنده‌ی مطلب اضافه می کند فراتر از اشتباه استراتژیک ایالات متحده، خود مردم افغانستان نیز به شدت آسیب دیده است؛ طوری که تقریبا بیش از نیمی از جمعیت این کشور غذای کافی برای خوردن ندارند و امکان تلف شدن یک میلیون کودک نیز تا پایان سال جاری بر اثر سوءتغذیه وجود دارد.

در مطلب آمده است بخشی از این امر به دلیل مسدودشدن حدود ۱۰ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان از سوی امریکا است.

افزون بر این، نویسنده افزوده است مالیات کاهش یافته و پول ملی افغانستان نیز ارزش خود را تا حدودی از دست داده است.

با این حال، در مطلب آمده است که این‌ها بخشی از داستان است و فلج اقتصادی در افغانستان که یک کشور روستایی است، احتمالا ناشی از ترس و عدم اطمینان نسبت به نیت‌های طالبان است.

در قسمتی از مطلب آمده است:« اکنون که امریکا اشتباه خود را مرتکب شده است، برای رسیدگی به بحرانی که ایجاد کرده می بایست کمک‌های زیادی را از طریق سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی به افغانستان ارایه کند چون بحث در مورد آزادسازی وجوه مسدود شده فایده‌ای ندارد، اکنون به کمک‌های کلان نیاز است.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا